Prawo.pl: pijany lekarz zagraża pacjentom

Policja z Giżycka prowadzi dochodzenie w sprawie pediatry, który na początku czerwca pełnił dyżur pod wpływem alkoholu. Jeśli okaże się, że lekarz naraził pacjentów na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, grozi mu do 3 lat więzienia. Szacuje się, że w Polsce z uzależnieniem boryka się 10-15 proc. lekarzy.

Na początku czerwca policjanci z Giżycka otrzymali zgłoszenie dotyczące lekarza, który w stanie nietrzeźwym pełni dyżur w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w przychodni przyszpitalnej. Badanie alkomatem wykazało 1,5 promila w alkoholu w wydychanym powietrzu. Pediatra w trybie natychmiastowym został odsunięty od pełnienia obowiązków zawodowych. Policja ustala, z iloma pacjentami miał kontakt 68-letni specjalista, jakie procedury realizował i czy mógł narazić któregoś z pacjentów na utratę zdrowia.

Szacuje się, że około 10-15 proc. lekarzy może mieć problemy z nadużywaniem substancji psychoaktywnych. „Jednym z powodów jest ciągła ekspozycja na stres, ponieważ lekarze na co dzień konfrontują się z bólem, cierpieniem i śmiercią” - tłumaczy dr n. med. Bohdan Woronowicz, psychiatra i psychoterapeuta uzależnień, w latach 2014-2018 pełnomocnik ds. zdrowia w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie.

Od 2007 roku na mocy uchwały Naczelnej Rady Lekarskiej okręgowe izby lekarskie w całej Polsce wyznaczają pełnomocników ds. zdrowia lekarzy i dentystów. Do głównych ich zadań należy wsparcie w trudnych sytuacjach zdrowotnych, dotyczy to przede wszystkim uzależnienia lekarzy od substancji psychoaktywnych.  

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/zdrowie/uzalezniony-od-alkoholu-lekarz-zagraza-bezpieczenstwu-pacjentow,433368.html

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

 

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO