Prawo.pl: e-recepta już obowiązuje

Od 8 stycznia wystawianie recepty w wersji elektronicznej jest obowiązkowe, nadal jednak będzie można realizować w aptekach druki papierowe. Nie wszystkie placówki będą bowiem w stanie wystawiać e-recepty, ponieważ tylko 61,5 proc. z nich jest podłączonych do systemu.

Jak podaje Prawo.pl Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że pacjenci nie powinni mieć problemów z zakupem lekarstw. „Wdrożenie nowych rozwiązań, nie utrudni pacjentom dostępu do leków” – podkreśla resort i zachęca wszystkich lekarzy, którzy nadal wystawiają recepty w postaci papierowej, do przejścia na nowe zasady.

Od 8 stycznia 2020 r. pacjent wychodząc z gabinetu otrzyma:

- SMS, w którym podany będzie 4-cyfrowy kod dostępu - pacjent podaje w aptece kod wraz ze swoim numerem PESEL,

- e-mail z informacją o wystawionej e-recepcie w postaci pliku PDF - pacjent udostępnia farmaceucie kod kreskowy na ekranie telefonu lub podaje 44-cyfrowy klucz dostępu z pliku PDF (albo 4-cyfrowy kod dostępu z pliku PDF wraz z numerem PESEL),

- wydruk informacyjny o wystawionej e-recepcie - wydrukowany dokument lekarz przekazuje pacjentowi (nie musi podpisywać wydruku ani stawiać pieczątek). Farmaceuta sczytuje dane z wydruku i zwraca go pacjentowi.

Pacjent może też udostępnić informację o e-recepcie korzystając z Internetowego Konta Pacjenta lub z aplikacji mObywatel.

Podczas realizacji e-recepty nie trzeba okazywać dowodu osobistego, w tym celu wystarczy podanie numeru PESEL oraz 4-cyfrowego kodu.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/zdrowie/e-recepta-jest-obowiazkowa-od-8-stycznia-2020-roku-ale-papierowa,497010.html

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

 

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO