PKN ORLEN przeznaczy 10 mln zł na program zdrowotny dla Płocka

W ciągu 6 lat PKN ORLEN przekaże 10 mln zł na diagnostykę, profilaktykę i leczenie mieszkańców Płocka i powiatu płockiego w dziedzinie onkologii i chorób płuc.

Program będzie realizowany na podstawie umowy ORLEN-u z Centrum Onkologii – Instytutem im. Marii Skłodowskiej-Curie (CO-I), podpisanej 13 września w Płocku. Pierwszy milion zostanie wypłacony w momencie startu programu, czyli jeszcze w tym roku.

„To jest bardzo dobry dzień dla Płocka i powiatu płockiego, a także pacjentów i służby zdrowia w tym rejonie Polski” – powiedział minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski, który objął przedsięwzięcie honorowym patronatem. Według niego, ta inicjatywa zapewni mieszkańcom Płocka najwyższe standardy opieki medycznej i profilaktyki, a także dostęp do najlepszych specjalistów i najnowocześniejszych badań diagnostycznych.

„To nie pacjent powinien jechać do centralnego ośrodka w Warszawie, to dobra praktyka diagnostyczna powinna być dostępna w miejscu jego zamieszkania” – zaznaczył minister Szumowski, dodając, że ma nadzieję, iż w efekcie rozpoczętej współpracy w przyszłości powstanie filia Centrum Onkologii w Płocku.

„Działalność produkcyjną prowadzimy m.in. tu, w Płocku. Musimy z inicjatywą wsłuchiwać się w potrzeby lokalnej społeczności. Stoją przed nami wyzwania społeczne, które musimy spełniać w miarę możliwości. Dlatego dziś ORLEN bardzo mocno angażuje się w program zdrowotny dla tego regionu” - powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN. 

Dodał, że środki przeznaczone na program pozwolą sfinansować ponad 20 tys. specjalistycznych konsultacji i porad dla pacjentów, dodatkowe placówki diagnostyczne oraz szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek – wszystko po to, aby wcześniej rozpoznawać schorzenia onkologiczne. „Do projektu podchodzimy kompleksowo i długofalowo. Dlatego, obok ułatwienia dostępu do leczenia, w programie są działania edukacyjne w zakresie profilaktyki chorób płuc i nowotworów” – uzupełnił Daniel Obajtek. 

Profesor Jan Walewski, dyrektor CO-I przypomniał, że zgodnie z założeniami Krajowej Sieci Onkologicznej, Centrum ma być ośrodkiem koordynującym diagnostykę i leczenie nowotworów w całej Polsce. „Misją Instytutu jest kompleksowość i koordynacja, bo bez nich jakość opieki onkologicznej jest za niska” – powiedział prof. Walewski. Dodał, że kompleksowy plan leczenia pacjenta powinien być realizowany jak najbliżej jego miejsca zamieszkania.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP
 

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO