Innowacje biomedyczne z Polski wkrótce trafią na NASDAQ

W czasie międzynarodowej konferencji branży life science, EU-MED Summit 2019, która właśnie zakończyła się w Łodzi, polskie startupy zaprezentowały wiele innowacyjnych wynalazków i technologii, w tym m.in. prototyp nieinwazyjnego stymulatora mózgu, który może zrewolucjonizować leczenie choroby Alzheimera.
EU-MED Summit 2019
EU-MED Summit 2019

„Niedawno zakończyliśmy etap badań przedklinicznych na zwierzętach i badań FMRI (funkcjonalny rezonans magnetyczny) na pacjentach. Mamy gotowy prototyp urządzenia i wchodzimy w fazę badań klinicznych, do których rozpoczęliśmy aktywną rekrutację pacjentów. To jest ten etap, gdzie zaczynamy też wstępnie przygotowywać się do uzyskania niezbędnych certyfikatów dla urządzeń medycznych, aby w pierwszej kolejności móc dystrybuować nasze urządzenie na rynku polskim i europejskim. Kolejnym naszym celem jest wprowadzenie stymulatora na rynek amerykański i wejście na NASDAQ, dlatego też następnym krokiem będzie przeprowadzenie badań klinicznych wieloośrodkowych i uzyskanie certyfikacji FDA” - informuje Agnieszka Jarecka, menedżer z firmy Neuromedical, która we współpracy m.in. z łódzkimi naukowcami pracuje nad wspomnianym wyżej nieinwazyjnym urządzeniem do stymulacji mózgu.

Innowacyjność wynalazku w dużej mierze polega na jego nieinwazyjności. Dotychczas stosowane neurostymulatory były operacyjnie wszczepiane pacjentom, co niosło za sobą ryzyko wystąpienia powikłań.

„My zaprojektowaliśmy wygodne urządzenie, w formie opaski zakładanej na głowę, nadające się do użytku domowego, które stymuluje mózg chorego podczas snu” - mówi Agnieszka Jarecka.

W czasie konferencji EU-MED Summit 2019, odbywającej się w dniach 24-25 września w Łodzi, można było zobaczyć na własne oczy znacznie więcej obiecujących, innowacyjnych projektów z branży biomedycznej - na różnych etapach realizacji.

Na przykład polski startup o nazwie REM MED zaprezentował gotowe do użycia urządzenie do leczenia wad wzroku za pomocą technologii VR (wirtualnej rzeczywistości).

Politechnika Łódzka pokazała z kolei prototyp niedużego, elektronicznego urządzenia do pomiaru zmian długości nóg (o nazwie NaviFast6D), do których dochodzi często wskutek operacyjnej wymiany stawu biodrowego. Dzięki temu urządzeniu można w łatwy sposób, na bieżąco, monitorować sytuację w trakcie operacji i tak korygować jej przebieg, aby zapobiegać różnym powikłaniom ortopedycznym, takim jak np. skrzywienie kręgosłupa, do których może dojść po wymianie stawu biodrowego, jeśli wskutek zabiegu powstanie zbyt duża różnica długości pomiędzy obydwiema nogami (różnica powyżej 6 mm jest już uznawana za błąd medyczny). Wspomniane urządzenie przeszło już testy medyczne i jest gotowe do komercjalizacji.

W czasie konferencji można też było dowiedzieć się od uznanych ekspertów z kraju i zagranicy w jakie konkretne technologie warto inwestować.

„Warto zwrócić uwagę m.in. na duże +okno możliwości+ związanych z rozwojem technologii bazujących na sztucznej inteligencji, zwłaszcza w obszarze tzw. analityki predykcyjnej. Moim zdaniem w tej dziedzinie tkwi ogromny potencjał rozwoju i sukcesu dla startupów z całego świata” - przekonywał podczas konferencji Filippo Surace, który kieruje prężnie działającym inkubatorem i akceleratorem projektów z branży life science o nazwie Cube-Labs.  

Kolejnym akcentowanym podczas konferencji kierunkiem rozwoju dla startupów z branży biomedycznej było tzw. cyberbezpieczeństwo (cybersecurity).

„Przedmiotem cyberataku mogą stać się nie tylko bazy danych zawierające wrażliwe informacje o stanie zdrowia pacjentów, ale także różnego rodzaju nowoczesne urządzenia używane w szpitalach czy też ośrodkach badawczych. Dlatego konieczne jest dziś ciągłe inwestowanie w cyberbezpieczeństwo” - podkreślał w czasie konferencji Tamir Pardo, prezes izraelskiej Shizim Group i były wieloletni dyrektor Mossadu.

Prof. Lucyna Woźniak, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, zwróciła uwagę na kolejny strategiczny i perspektywiczny kierunek, jakim są inwestycje w rozwój urządzeń i technologii dedykowanych starzejącemu się społeczeństwu.

„Uniwersytet Medyczny w Łodzi od ponad 10 lat realizuje ściśle zakreśloną strategię, która zakłada, że oprócz edukacji i badań będziemy również jako uczelnia zajmować się tworzeniem innowacyjnych rozwiązań opartych o prowadzone badania. Starzejące się społeczeństwo jest jednym z największych wyzwań, które obecnie stoją przed tak zwanymi naukami medycznymi i biomedycznymi, ale również technologiami, które są z tym bezpośrednio związane. Dlatego w sposób istotny postanowiliśmy włączyć się w ten nurt jako uczelnia badawcza” - mówi prof. Lucyna Woźniak.

Na dowód tego jej uczelnia została niedawno członkiem największego, paneuropejskiego konsorcjum, mającego na celu m.in. tworzenie innowacji medycznych podnoszących jakość życia osób starszych. Konsorcjum to (European Innovation Partnership on Active and Healthy Ageing) działa pod auspicjami Komisji Europejskiej i ma wielu znamienitych partnerów naukowych (m.in. Europejski Instytut Technologiczny), a także partnerów biznesowych (jak np. Philips,  Siemens, Achmea i Roche).

„Ponadto mamy na uczelni centrum transferu technologii, które na co dzień wspiera wszystkie tworzące się pomysły. Udziela konsultacji, obsługuje kwestie własności intelektualnej, doradza i dba o czystość patentową naszych projektów. Stworzyliśmy zatem cały ekosystem, który promuje tworzenie indywidualnych firm o charakterze innowacyjnym” - mówi prof. Lucyna Woźniak.

Na koniec trzeba dodać, że to nie przypadek iż konferencja EU-MED Summit 2019 odbyła się właśnie w Łodzi. Władze tego miasta już od wielu lat starają się uczynić z niego stolicę branży life science w Polsce. Dzięki temu w Łodzi powstał Bionanopark i z powodzeniem rozwija się wiele obiecujących startupów z branży biomedycznej.

W konferencji EU-MED Summit 2019, która była pierwszą edycją tego wydarzenia, wzięło udział blisko 400 osób, w tym wielu uznanych liderów branży, nie tylko z Polski, ale także z Izraela, Włoch czy Stanów Zjednoczonych.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

 

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO