Zdanowska: rękawiczki jednorazowe i maseczki stały się większym problemem niż torebki plastikow

Rękawiczki jednorazowe i maseczki stały się większym problemem niż torebki plastikowe – podkreśliła w środę prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podczas zdalnego posiedzenia grupy roboczej ds. Europejskiego Zielonego Ładu w Komitecie Regionów (KR).
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska © European Union / Denis Closon
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska © European Union / Denis Closon

Członkowie grupy roboczej dyskutowali o różnych aspektach unijnej strategii, mającej na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Prezydent Łodzi, która bierze udział w pracach zespołu, podczas wideokonferencji zwróciła uwagę na problem odpadów opakowaniowych w okresie pandemii

"Jeśli chodzi przede wszystkim o ilości zużytych maseczek, rękawiczek ochronnych, opakowań jednorazowych, to każdy z Europejczyków, każdy z nas, ale myślę, że każdy z obywateli świata widzi, co dzieje się w tym aspekcie" – powiedziała Zdanowska. "Przecież rękawiczki jednorazowe czy maseczki stały się praktycznie (…) większym problemem niż torebki plastikowe jeszcze nie tak dawno, które zaśmiecały nasze środowisko" – dodała.

Prezydent Łodzi zauważyła też, że coraz częściej korzystamy z usług cateringowych, co wiąże się z masową produkcją opakowań na wynos. Kolejny element, na który zwróciła uwagę, to zakup towarów poprzez internet.

"W ciągu pierwszego półrocza e-commerce (handel elektroniczny - PAP) w Polsce wzrósł ponad dwukrotnie" – zauważyła.

Jej zdaniem pokazuje to, że ilość odpadów pochodzących z gospodarstw indywidualnych rośnie "bardzo intensywnie". W związku z tym – w ocenie prezydent - potrzebne jest "bardzo intensywne" wsparcie budowy wydolnych systemów cyrkularnych i infrastruktury zagospodarowania odpadów.

"Bez zmian (…) będzie trudno zrównoważyć wszystkie działania, które podejmiemy, skoro tyle nowych problemów pojawia się w naszym codziennym życiu" – zauważyła.

Szacuje się, że każdego miesiąca na całym świecie zużywanych jest 129 miliardów maseczek jednorazowych.

Do 2050 r. UE chce stać się kontynentem neutralnym dla klimatu. Pomóc ma w tym Europejski Zielony Ład, który zawiera plan działań umożliwiających bardziej efektywne wykorzystanie zasobów dzięki przejściu na czystą gospodarkę o obiegu zamkniętym. Plan ten obejmuje też przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej i zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń.

Spotkanie grupy roboczej Komitetu Regionów odbyło się po tym, jak Komisja Europejska i KR zobowiązały się w ub. tygodniu do nowej fazy współpracy, która ma doprowadzić do przyspieszenia wdrażania planu neutralności klimatycznej w europejskich regionach i miastach.

kic/

 

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO