W poniedziałek oficjalnie rozpoczyna się Europejski Tydzień Regionów i Miast

W poniedziałek przy udziale unijnej komisarz ds. spójności i reform Elisy Ferreiry zainaugurowany zostanie w Brukseli 18. Europejski Tydzień Regionów i Miast (#EURegionsWeek 2020), który w tym roku odbędzie się głównie wirtualnie.
© European Union 2014 - Source EP; Dominique HOMMEL;
© European Union 2014 - Source EP; Dominique HOMMEL;

Podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast przedstawiciele unijnych instytucji, europejskich rządów i samorządów, organizacji pozarządowych, a także eksperci i naukowcy mają okazję wymieniać się wiedzą na temat rozwoju gmin, miast i regionów. Organizatorami wydarzenia, które dotychczas każdego roku gromadziło w Brukseli tysiące osób, są Europejski Komitet Regionów i Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.

Organizatorzy poinformowali, że pomimo trudności spowodowanych pandemią COVID-19, wydarzenie zaoferuje uczestnikom ponad 500 cyfrowych sesji roboczych. Niektóre wydarzenia odbyły się już przed oficjalną inauguracją. Przez trzy tygodnie października - od 5 do 22 - dyskusje skupią się wokół trzech priorytetów tematycznych: "wzmocnienie pozycji obywateli w UE", "spójność i współpraca" oraz "zielona Europa".

Wszystkie sesje robocze będą organizowane praktycznie bez fizycznej publiczności, kluczowe wydarzenia – debata otwarcia i zamknięcia, dialogi obywatelskie i debaty z wysokimi przedstawicielami UE będą transmitowane na żywo. Tradycyjne wystawy zostaną zastąpione wirtualnymi wystawami interaktywnymi; rozmowy na temat regionów UE organizowane będą jako wirtualne sesje lub zostaną wcześniej nagrane i dostępne online. W programie przewidziano także ogłoszenie zwycięzców konkursu RegioStars, w którym wyróżniane są najbardziej inspirujące i innowacyjne projekty współfinansowane ze środków unijnych funduszy spójności.

Również w poniedziałek rozpoczyna się w Brukseli trzydniowa sesja plenarna Komitetu Regionów, w ramach której w poniedziałek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, a we wtorek kanclerz Niemiec Angela Merkel omówią reakcję Unii Europejskiej na pandemię koronawirusa.

Podstawą do dyskusji będzie barometr regionalny i lokalny, szeroko zakrojone badanie KR-u na temat wpływu pandemii na zdrowie, gospodarkę i społeczności regionów i miast UE.

Samorządowcy spotkają się również z prezesem i wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Wernerem Hoyerem i Lilianą Pawłową. Odbędą się także dyskusje z udziałem komisarzy: do spraw spójności i reform - Elisą Ferreirą, ds. gospodarki - Paolo Gentilonim, do spraw miejsc pracy i praw socjalnych - Nicolasem Schmitem, a także wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej i komisarzem do spraw Europejskiego Zielonego Ładu - Fransem Timmermansem.

Europejski Komitet Regionów jest zgromadzeniem przedstawicieli samorządów regionalnych i lokalnych UE ze wszystkich 27 państw członkowskich. Został utworzony w 1994 r. w następstwie podpisania traktatu z Maastricht, a jego misją jest włączenie samorządów w proces decyzyjny UE oraz informowanie ich o strategiach politycznych UE. Aby zasiadać w Europejskim Komitecie Regionów, każdy z jego 329 członków i 329 zastępców musi posiadać mandat wyborczy lub być politycznie odpowiedzialny przed wybranym zgromadzeniem w swoim regionie lub mieście.

kic/

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO