Szef Komitetu Regionów: Budżet UE i fundusz odbudowy historycznym przykładem solidarności

Budżet UE i fundusz odbudowy są historycznym przykładem solidarności i muszą zostać szybko zainwestowane, aby wspierać regiony, miasta i wsie – podkreśla szef Komitetu Regionów Apostolos Cicikostas w przesłanym PAP oświadczeniu po unijnym szczycie.
Szef Komitetu Regionów Apostolos Cicikostas © European Union Philippe Buissin / Patrick Mascart
Szef Komitetu Regionów Apostolos Cicikostas © European Union Philippe Buissin / Patrick Mascart

W ocenie szefa KR, powodzenie planów UE będzie zależało od pełnego zaangażowania władz regionalnych i lokalnych.

"Środki uzgodnione przez państwa członkowskie UE stanowią odpowiedź na bezprecedensowe zagrożenie. Budżet UE i fundusz odbudowy muszą być teraz szybko oddane do dyspozycji wszystkich ludzi w regionach, miastach i wsiach w całej Europie. Konieczne jest inwestowanie funduszy UE tam, gdzie są potrzebne, i maksymalne wykorzystanie każdego euro" – zaznaczył.

Zdaniem Cicikostasa, "pomimo kontrowersyjnych cięć i ustępstw w ostatniej chwili", oferują one konkretne możliwości, aby pomóc lokalnym społecznościom chronić obywateli, ożywić gospodarkę i pobudzić zieloną i cyfrową transformację.

Grek wskazał, że fundusze te pozwolą ulepszyć funkcjonowanie placówek służby zdrowia i usług zdrowotnych, wzmocnić możliwości szkół i uczelni. Społeczności lokalne będą mogły uczynić swój transport i infrastrukturę publiczną mniej zanieczyszczającymi środowisko, a także przyspieszyć cyfryzację. Środki unijne – jak zaznaczył – pomogą też MŚP przetrwać kryzys i będą towarzyszyć przemysłowi w zwiększaniu efektywności energetycznej i konkurencyjności.

"Wszyscy - instytucje UE, rządy krajowe, regionalne i lokalne - dzielimy teraz odpowiedzialność za wykorzystanie wszystkich dostępnych narzędzi dla naszych obywateli i przedsiębiorstw. Wymaga to prawdziwego partnerstwa między wszystkimi poziomami sprawowania rządów" – podkreśli Cicikostas.

"Należy unikać nadmiernej centralizacji, która osłabiłaby wpływ tych wyjątkowych środków" - dodał.

Cicikostas oznajmił, że Parlament Europejski będzie teraz odgrywał kluczową rolę w sfinalizowaniu umowy i ulepszeniu ram regulacyjnych.

We wtorek zakończył się unijny szczyt. Przywódcy unijni porozumieli się ws. wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy, które mają w sumie wynieść 1,82 bln euro. Wartość wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 to 1,074 bln euro. Dodatkowo porozumienie zakłada powołanie funduszu odbudowy o wartości 750 mld euro: 390 mld euro będą stanowiły granty, a 360 mld euro pożyczki.

Jak wylicza kancelaria premiera, w przeliczeniu na złotówki Polska będzie mogła skorzystać z ponad 776 mld zł wsparcia (w cenach bieżących), w tym: 623 mld zł w formie dotacji i 153 mld zł w formie niskooprocentowanych pożyczek.

kic/

 

 

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO