Zwiastuny raka płuca

Rak płuca jest najgroźniejszą chorobą nowotworową - powoduje jedną piątą wszystkich zgonów onkologicznych. Głównym powodem jest jego późne wykrycie. Ten nowotwór nie wywołuje typowych objawów, są jednak dolegliwości, których nie należy lekceważyć – przekonują specjaliści. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

Aż trzy czwarte zachorowań na raka płuca wykrywanych jest w najbardziej zaawansowanym, IV stadium rozwoju. Głównym tego powodem jest utajony często przebieg tej choroby i późne pojawienie się jej objawów.

Objawy nowotworu

Najbardziej niepokojące są uporczywy kaszel, który trudno czymkolwiek wytłumaczyć oraz nawracające zapalenie płuc i stany zapalne oskrzeli. Dolegliwości te zwykle świadczą o infekcji, czasami jednak są pierwszymi objawy raka płuca. Kaszel poprzedza wykrycie tego nowotworu u 80 proc. chorych, a nawracające infekcje płuc - u 60 proc.

O raku płuca może świadczyć również duszność, która występuje u 50 proc. pacjentów z tym nowotworem, a także ból i kłucie w klatce piersiowej (40 proc.) oraz chrypka (25 proc.). Na tę chorobę mogą wskazywać też szybkie męczenie się, brak apetytu, nocne poty, powtarzające się stany zapalne oskrzeli, a także odpluwanie żółto-białej wydzieliny oraz krew w plwocinie.

Nawracające dolegliwości

Szczególnie niepokojące jest, gdy tego rodzaju dolegliwości nasilają się i ustępują, a potem powracają. Dr hab. Dariusz M. Kowalski z kliniki nowotworów płuca i klatki piersiowej Centrum Onkologii w Warszawie uważa, że gdy po 2-3 tygodniach dochodzi do nawrotu zapalenia płuc, nie należy ograniczać się wyłącznie do antybiotykoterapii, a chory powinien być zbadany w kierunku raka płuca.

Takie podejrzenie uzasadnione jest szczególnie wtedy, gdy nawracające infekcje występują u nałogowego palacza papierosów, bowiem 85-90 proc. chorych na raka płuca to palacze.

Nie należy bagatelizować takiej huśtawki nawrotów i zwlekać z wizytą u lekarza. Lepiej umówić się na konsultacje i poddać się odpowiednim badaniom. Jest wtedy szansa na wczesne wykrycie guza i bardziej skuteczne leczenie.

Diagnoza

W przypadku raka płuc nie stosuje się badań przesiewowych.

Z powodu zbyt późnego wykrycia guza jedynie 15 proc. chorych na raka płuca nadaje się do radykalnego leczenia operacyjnego.  Chorzy, którzy nie mogą być operowani, z powodu przerzutów do innych narządów, poddawani są leczeniu, które jest już mniej skuteczne. Do wyboru jest wtedy chemioterapia, radioterapia oraz terapia ukierunkowana molekularnie.

Prof. Tadeusz Orłowski z Instytutu Gruźlicy i Chorób płuc w Warszawie zapewnia, że jeśli nowotwór jest jeszcze dostatecznie mały, gdy jego średnica nie przekracza 1 cm, zostanie szybko postawiona diagnoza, nie będzie zwłoki w podjęciu operacji, taki chory ma aż 93 proc. szans na wyleczenie albo przynajmniej przez wiele lat nie będzie miał nawrotu choroby.

PAP


Uwaga:

Kampania realizowana w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, zadanie Promocja zdrowia i profilaktyka nowotworów, finansowana ze środków Ministra Zdrowia.

www.gov.pl/zdrowie

www.planujedlugiezycie.pl

 

 

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO