Uczniowie dla żartów zapuszczają wąsy, dla zdrowia – badają się

Mężczyźni - także ci młodzi – nie powinni zapominać, jak ważne dla ich zdrowia są profilaktyczne badania, m.in. te wykrywające raka jąder. W listopadzie w Radomiu przypominają o tym uczniowie radomskich szkół średnich. Najpierw dla żartów zapuszczają wąsy, a potem dla zdrowia – badają się.

Akcja #MedicaMovember organizowana jest w Zespole Szkół Technicznych w Radomiu od 2014 r. Jej celem jest przełamywanie tabu, jakim jest temat nowotworów jąder i prostaty i propagowanie badań profilaktycznych wśród mężczyzn.

W listopadzie uczniowie najstarszych klas Zespołu Szkół Technicznych oraz ich nauczyciele mogą skorzystać z bezpłatnych badań wykrywających raka jąder i prostaty. Ich koszty ponosi laboratorium analiz medycznych Medica w Radomiu.

Znakiem rozpoznawczym akcji - są wąsy, które w listopadzie zapuszcza wielu panów.

- Motyw przewodni jest taki, że wąsy widać gołym okiem, a raka nie. Kobiety wykonują mammografię, badania cytologiczne, a nam - mężczyznom – wydaje się, że jesteśmy superbohaterami i nic nie może nam dolegać - mówi pomysłodawca akcji w Zespole Szkół, nauczyciel informatyki Łukasz Gierek.
Każdego roku na badania zgłasza się na około 300 uczniów i 80 nauczycieli. O akcji jest w Radomiu coraz głośniej, dlatego ciągle przystępuje do niej młodzież z innych radomskich szkół średnich. Coraz chętniej na badania zgłaszają się także ojcowie uczniów.

Opiekun akcji podkreśla, że szkoły takie jak ZST w Radomiu, w których jest przewaga chłopców, stanowią dobry grunt do rozpowszechniania wiedzy na temat profilaktyki i dbałości o męskie zdrowie. - Młodzi ludzie, kończąc szkołę, mają świadomość, że należy się badać. Swoją wiedzę na ten temat przekazują swoim rówieśnikom i rodzinie – zaznacza nauczyciel.

Finał akcji #MedicaMovember w Radomiu zaplanowano na 29 listopada. Tego dnia pracownicy laboratorium analiz medycznych przyjadą do szkoły i będą pobierać próbki do badań.

Akcja "Movember" ma na celu przełamywanie tabu, jakim jest temat nowotworów jąder i prostaty. Nazwa akcji, która narodziła się w Australii w 2003 r., to zbitka dwóch angielskich słów: Moustache - wąsy i Novemeber - listopad.

W kolejnych latach akcja zaczęła się rozpowszechniać w innych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. W Polce zaistniała w 2014 r., głównie za sprawą komentatorów sportowych i polskich imigrantów w Wielkiej Brytanii.

Co ważne, fundacja Movember, która zapoczątkowała akcję zapuszczania wąsów, zajmuje się nie promocją działań profilaktycznych związanych z "męskimi" nowotworami, ale generalnie kwestia męskiego zdrowia. W tym także psychicznego. Stara się zapobiegać samobójstwom i depresji u mężczyzn.   

Więcej informacji na temat akcji w całej Polce można znaleźć na stronie movember.org.pl. Warto również pamiętać, że należy się badać nie tylko w listopadzie i nie tylko, jeśli jest się mieszkańcem Radomia. Panowie, badajcie się na zdrowie! (PAP)

Ilona Pecka

Kampania realizowana w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, zadanie Promocja zdrowia i profilaktyka nowotworów, finansowana ze środków Ministra Zdrowia.
www.gov.pl/zdrowie
www.planujedlugiezycie.pl

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO