Test FIT może dopomóc we wczesnym wykryciu raka jelita grubego

Prosty do wykonania domowy test FIT na obecność krwi utajonej w kale może dopomóc w wykryciu raka jelita grubego w jego wczesnej fazie, także wtedy, gdy pacjent nie odczuwa jeszcze żadnych dolegliwości. W Łodzi bezpłatny test można otrzymać w Regionalnym Ośrodku Onkologicznym szpitala im. Kopernika w ramach akcji „Badam jelito”.

- Test FIT (z ang. Fecal Immunochemical Test) na krew utajoną w kale to badanie bardzo proste, które można samodzielnie wykonać w domu. Profilaktycznie trzeba go powtarzać systematycznie co rok, a w przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości powinien on być pierwszym i podstawowym badaniem. Jego wynik informuje nas, czy konieczna jest dalsza diagnostyka – podkreślił chirurg proktolog dr Jan Morawiec z Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Traumatologii  i Onkologii im. Kopernika w Łodzi.

Nowotwory jelita grubego przez dłuższy okres mogą rozwijać się bezobjawowo, zaś ich pierwsze symptomy bywają niezbyt charakterystyczne – to m.in. bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia, zmiany rytmu wypróżnień, np. naprzemienne biegunki i zaparcia, a także krwawienia do przewodu pokarmowego obserwowane przez chorego pod postacią ciemnego, tzw. smolistego stolca czy widocznej w stolcu krwi.

Zdaniem ekspertów, testy FIT powinny wykonywać regularnie osoby po 50. roku życia. Ok. 10-15 proc. chorób jelita grubego ma podłoże genetyczne; jeśli w naszej najbliższej rodzinie takie zachorowania występowały, warto zwiększyć czujność i badać się już od 40. roku życia.

W listopadzie Regionalny Ośrodek Onkologiczny łódzkiego szpitala im. Kopernika zainaugurował akcję „Badam jelito”. Jak wyjaśniła szefowa promocji w placówce Justyna Teubler, będzie to szereg działań, którymi lekarze i inni specjaliści chcą zachęcić do wykonywania badań profilaktycznych, m.in. kolonoskopii, która ma opinię zabiegu nieprzyjemnego i bolesnego.

Na stronie www.badamjelito.pl pacjent będzie mógł dowiedzieć się, gdzie otrzyma bezpłatnie test FIT, zapozna się też z edukacyjnymi filmami, prezentującymi niezbędną wiedzę na temat profilaktyki chorób jelita grubego. Akcja będzie trwała do połowy przyszłego roku i obejmie m.in. kolejną edycję biegu „Prześcignąć raka”.

Jednocześnie w Regionalnym Ośrodku Onkologicznym „Kopernika” zainaugurowano działalność Colon Cancer Unit (CCU) – wielodyscyplinarnego zespołu, złożonego m.in. z chirurgów, specjalistów chemio- i radioterapii, psychologów, rehabilitantów, którego zadaniem będzie profilaktyka, diagnozowanie i leczenie nowotworów raka jelita grubego. Do Poradni Chorób Jelita Grubego w ramach CCU pacjent może się zgłosić bez skierowania.

- Co najważniejsze dla pacjentów – w naszym ośrodku onkologicznym jest dostęp zarówno do pełnej diagnostyki, jak i różnych form terapii. Chory nie musi szukać miejsc, gdzie wykonać jakieś badanie – nasz zespół CCU będzie się tym zajmował, będzie prowadził go od momentu pojawienia się w poradni przez cały etap diagnostyczny i terapeutyczny, zapewniając mu kompleksową opiekę – dodał dr Morawiec.

Agnieszka Grzelak-Michałowska
 
Kampania realizowana w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, zadanie Promocja zdrowia i profilaktyka nowotworów, finansowana ze środków Ministra Zdrowia.
www.gov.pl/zdrowie
www.planujedlugiezycie.pl

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO