Polacy bagatelizują zmiany na skórze. Sprawdź, które z nich należy pokazać lekarzowi.

Polacy często bagatelizują zmiany skórne, dzięki którym mogliby przyspieszyć nawet o wiele miesięcy rozpoznanie ewentualnej choroby nowotworowej. Szacuje się, że 10 proc. chorych mogłoby dzięki temu rozpocząć leczenie nawet wiele miesięcy wcześniej. Świąd, obrzęki, brodawki czy rogowacenie – to objawy skórne, których dla własnego zdrowia nie można lekceważyć.
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Nowotwory różnią się objawami, których doświadczają pacjenci, oraz przebiegiem choroby. To właśnie mała specyficzność objawów jest przyczyną opóźnień diagnostyczno-terapeutycznych. Wskutek bardzo różnych, a czasem bardzo słabo odczuwalnych symptomów chorób nowotworowych, wydłuża się czas, jaki mija od wystąpienia pierwszych objawów do postawienia rozpoznania. W Polsce przekracza on 250 dni.

Dlatego warto zwracać uwagę na symptomy, które u wielu osób wyprzedzają rozwój choroby, czyli tzw. zespoły paranowotworowe (rewelatory). Szacuje się, że ok. 10 proc. chorych doświadcza objawów paranowotworowych jeszcze przed rozpoznaniem nowotworu.

Zespoły paranowotworowe towarzyszą różnym nowotworom, najczęściej jednak obserwowane są w przypadku: nowotworów płuca, raka nerki, trzustki, grasiczaka, raka piersi, jajnika oraz chłoniaków.

Najczęstsze objawy skórne, które mogą być symptomami nowotworu:

a) Przewlekły świąd (trwający powyżej sześciu tygodni) – może być pierwszym sygnałem toczącego się procesu nowotworowego. Najczęściej świąd ma charakter uogólniony, ale może też być zlokalizowany w różnych miejscach skóry, nie zawsze związanych z umiejscowieniem guza. Może wystąpić w przypadku chłoniaków nieziarniczych, białaczek, jak i w schorzeniach przebiegających z uszkodzeniem układu nerwowego (guz mózgu). Świąd może też dotyczyć wyłącznie lokalizacji zajętej procesem nowotworowym, np. świąd moszny jako symptom raka prostaty.
b) Bolesne zmiany pęcherzowo-nadżerkowe na błonach śluzowych: wargach, dziąsłach, policzku, języku i spojówkach mogą świadczyć o chłoniaku nieziarniczym, czy mięsakach. Zmiany mogą być także zlokalizowane na spojówkach, narządach płciowych i w okolicy odbytu.

c) Intensywnie czerwone ogniska obrzękowe, na obrzeżu których występują pęcherzyki lub krosty. Umiejscawiają się one na tułowiu, kończynach i twarzy. Zmianom skórnym, które często mają nagły początek, towarzyszą nadżerki i owrzodzenia błon śluzowych. Objawy mogą świadczyć o nowotworach układu krwiotwórczego, najczęściej o białaczce szpikowej lub chłoniakach. 

d) Rogowacenie ciemne, czyli brunatne przebarwienia w okolicach fałd skórnych: dołów pachowych, pachwin, zgięć łokciowych i kolanowych mogą być rewelatorem raka żołądka. 

e) Gwałtowny wysiew brodawek łojotokowych na tułowiu, z towarzyszącym uporczywym świądem, może być objawem nowotworu żołądka, układu krwiotwórczego, piersi lub płuca.

f) Łuszczące się zmiany zajmujące całą skórę mogą być objawem chłoniaka, szpiczaka, ziarnicy złośliwej, raka płuca, piersi lub szyjki macicy.

g) Spełzanie i oddzielanie się naskórka oraz gładki język o żywoczerwonym zabarwieniu – są typowe dla raka trzustki, guzów nerki i płuca.

h) Gwałtowny wzrost bardzo długich (3–4 cm) jasnych i cienkich włosów, początkowo na twarzy, małżowinach usznych, następnie również na skórze całego ciała (ale bez dłoni, podeszew oraz okolic narządów płciowych), może świadczyć o raku płuca, jelita, trzustki, pęcherza moczowego, a także o ostrej białaczce.
i) Bolesne, głębokie, szybko szerzące się owrzodzenia skóry oraz zmiany nawet po najdrobniejszych urazach skóry mogą świadczyć o białaczce, szpiczaku czy chłoniaku.

j) Rumieniowo-obrzękowe zmiany w obrębie twarzy i kończyn, a zwłaszcza wokół oczu mogą sugerować rak sutka, płuca i nosogardzieli.

k) Ogniska rumieniowo-złuszczające z niewielkimi objawami wysiękowymi, umiejscowione jednostronnie na brodawce sutkowej i w jej otoczeniu mogą być objawem raka odbytu, prostaty, pęcherza moczowego i szyjki macicy.

l) Pęcherz lub krosta, która bardzo szybko przekształca się w owrzodzenie, często umiejscawiająca się wokół blizn pooperacyjnych, może świadczyć o szpiczaku lub innych schorzeniach hematologicznych.

m) Stwardnienie skóry w miejscu, gdzie znajduje się żyła, z towarzyszącym bólem, tkliwością i zaczerwieniem skóry może zwiastować nowotwór trzustki, raka płuca, piersi lub przewodu pokarmowego.

n) Drobne, białe, rozlane łuszczące się zmiany, przypominające rybią łuskę, zlokalizowane w dołach pachowych, pachwinach, zgięciach łokciowych i podkolanowych, mogą być objawem ziarnicy złośliwej. Chorobie towarzyszy rogowacenie mieszkowe, często określane jako gęsia skórka.

o) Obrączkowate, szerzące się obwodowo zmiany rumieniowe, które układają się w ogniska przypominające przekrój pnia drzewa, mogą świadczyć o raku: płuca, przełyku, jelita i piersi. 

p) Fioletowy rumień w obrębie powiek z obrzękiem oczodołów może wskazywać na rozwój raka piersi i jajnika u kobiet oraz raka płuca i przewodu pokarmowego u mężczyzn. Zmianom mogą towarzyszyć ogniska rumieniowe na dekolcie, karku i ramionach.

q) Głębokie, nieregularne bruzdy w obrębie rąk oraz palców, tzw. wzmożenie rysunku linii papilarnych, mogą być symptomem raka płuca lub żołądka.

Te objawy to oczywiście nie wszystkie symptomy skórne, które powinny nas zachęcić do wizyty u lekarza. Trzeba po prostu obserwować skórę i zgłaszać każdy niepokojący nas objaw podczas wizyty u internisty. Samodzielna kontrola zmian skórnych każdej osobie może pomóc w szybkim i skutecznym wyleczeniu niebezpiecznego schorzenia.

PAP

Kampania realizowana w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, zadanie Promocja zdrowia i profilaktyka nowotworów, finansowana ze środków Ministra Zdrowia.
www.gov.pl/zdrowie
www.planujedlugiezycie.pl

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO