Fachowa pomoc w rzucaniu palenia - profilaktyka raka

Poradnie antynikotynowe pomagają osobom uzależnionym od nikotyny w zrywaniu z nałogiem palenia. Warto skorzystać z fachowej pomocy, bo palenie jest głównym powodem raka płuc oraz szeregu innych nowotworów nikotynozależnych.
PAP/Zdjęcie ilustracyjne
PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Przy olsztyńskim szpitalu pulmonologicznym działa jedna z niewielu z poradni antynikotynowych w kraju. Osoby uzależnione od nikotyny, które same nie radzą sobie w zerwaniu z nałogiem, bezpłatnie uzyskują w niej kompleksową pomoc. - Aby skorzystać z porady lekarskiej należy mieć skierowanie od lekarza rodzinnego albo z innej specjalistycznej poradni, np. kardiologicznej – mówi dr Joanna Pawlak z olsztyńskiej poradni antynikotynowej. Przyznaje, że coraz więcej pacjentów decyduje się na skorzystanie z fachowej pomocy w rzucaniu palenia, bo rzucanie palenia nie jest łatwe.

- Nie ma cudownych środków do rzucenia palenia – przyznaje dr Pawlak i wyjaśnia, że by próba rzucenia palenia powiodła się trzeba pacjentów uzależnionych od nikotyny potraktować całościowo.
- Ważna jest przede wszystkim motywacja pacjenta. Każdy ma swój własny powód, dlaczego chce przestać palić. Najczęściej pacjenci podają, że chcą coś w życiu zmienić, że chcą być zdrowsi, ale często istotny bywa także aspekt finansowy, bo jak wiadomo palenie jest bardzo kosztownym nałogiem – przyznaje dr Pawlak i zapewnia, że każdy powód, by pożegnać się z papierosami jest dobry.

Lekarze w poradni antynikotynowej wzmacniają motywację osób uzależnionych od nikotyny w próbie zerwania z nałogiem, a także wykonują pacjentom test sprawdzający poziom uzależnienia pacjenta od nikotyny. - Cel tego testu jest taki, że osoby uzależnione w znacznym stopniu wymagają wsparcia farmakologicznego – mówi dr Pawlak.  

Wsparcie farmakologiczne jest wielotorowe: może polegać na podawaniu pacjentom cierpiącym na nikotynizm leków o działaniu psychotropowym czy przeciwdepresyjnym. Wykorzystywana bywa także nikotynowa terapia zastępcza, która polega na podawaniu pewnych dawek nikotyny w postaci plastrów, globulek do ssania, tabletek czy żelowych plasterków przyklejanych do policzka. Te preparaty dostarczają organizmowi pacjentów nikotynę, ale bez szkodliwego dymu tytoniowego.
Poza testem wskazującym na poziom uzależnienia od nikotyny pacjenci poradni antynikotynowych mają wykonywane m.in. badanie RTG płuc czy spirometrię.

- W rzucaniu palenia ważne jest zerwanie z przyzwyczajeniami, które osoby palące po kilkadziesiąt lat mają silnie ugruntowane. Chodzi o to, by do porannej kawy nie wypalać papierosa, by w sytuacji stresowej nie sięgać po papierosa – trzeba na nowo wykształcić sobie codzienne nawyki. Dlatego współpraca z lekarzem, zwłaszcza w pierwszym okresie rzucania palenia, jest bardzo ważna – mówi dr Pawlak i zapewnia, że przy silnej motywacji i odpowiedniej opiece medycznej każdy jest w stanie odstawić papierosy.

Rekordziści, którym dr Pawlak pomogła w zerwaniu z nałogiem palili po 30 lat, inni pacjenci niemalże odpalali papierosa od papierosa, ponieważ wypalali dziennie nawet dwie paczki.  

Wsparcie i opieka medyczna jest potrzebna osobom uzależnionym od nikotyny także z tego powodu, że po odstawieniu papierosów występuje szereg nieprzyjemnych objawów abstynenckich zarówno natury psychicznej (niepokój, obsesyjne myślenie o chęci zapalenia papierosa), jak i fizycznej (m.in. spadek ciśnienia tętniczego). - Wszystkie te sytuacje są do pokonania, ważne, by się nie poddawać w walce z nałogiem – zachęca dr Pawlak. (PAP)

Joanna Kiewisz-Wojciechowska

Kampania realizowana w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, zadanie Promocja zdrowia i profilaktyka nowotworów, finansowana ze środków Ministra Zdrowia.
www.gov.pl/zdrowie
www.planujedlugiezycie.pl

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO