Toruńska Akademia Walki z Rakiem podejmuje wiele akcji społecznych, które uświadamiają, jak ważna jest profilaktyka związana z prewencją nowotworów. Przykładami akcji są m.in. tramwaj jeżdżący po Toruniu - „Przystanek Światło”, który wkrótce znowu - 6 grudnia ruszy w trasę.
Wiedza o raku nerki jest wciąż bardzo niska. A to nowotwór, który długo przebiega bezobjawowo i daje o sobie znać dopiero w zaawansowanym stadium. Czy jest więc możliwość, aby zdiagnozować go w momencie, gdy leczenie będzie jeszcze skuteczne?
Długotrwały stres może zwiększać ryzyko choroby nowotworowej oraz przyczyniać się do jej rozwoju. Umiejętne radzenie sobie z napięciem psychicznym powinno być elementem profilaktyki onkologicznej.
Systematyczne uprawianie sportu redukuje ryzyko raka piersi średnio o 25 procent. Dobroczynny wpływ zwiększonej aktywności fizycznej odczuwają kobiety w każdym wieku, ale szczególnego znaczenia nabiera ona u pań po menopauzie.
Kieliszek czerwonego wina do obiadu to samo zdrowie? Absolutnie nie! Najnowsze badania obalają teorie na temat prozdrowotnych właściwości niewielkich dawek alkoholu. Nawet jeżeli mają one pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, to podwyższone ryzyko zachorowania na nowotwór przeważa te niewielkie korzyści.
Raka narządów głowy i szyi coraz częściej diagnozuje się u młodych ludzi. Powodem jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Odpowiednia profilaktyka może skutecznie zmniejszyć ryzyko zakażenia.
Podczas World Conference on Lung Cancer w Toronto (23-26 września 2018) zaprezentowano wyniki najnowszych badań, które wykazują, że wykonywanie tomografii komputerowej klatki piersiowej u wieloletnich palaczy pozwala wcześniej wykryć raka płuca i dzięki temu skuteczniej leczyć tę chorobę.
Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje uzależnienie od nikotyny jako chorobę. Każdy palacz łatwo może sprawdzić, czy jest uzależniony od tego nałogu wypełniając tzw. kwestionariusz Fagerströma. Odpowiedź na zawarte w nim pytania zajmie mniej czasu, niż spalenie papierosa.
Australijskie badanie pokazało, że osoby w wieku od 18 do 40 lat, które regularnie używały kremów z filtrem UV w dzieciństwie mają aż o 40 proc. obniżone ryzyko zachorowania na czerniaka. Naukowcy zalecają stosowanie kremu, kiedy tylko indeks UV przekroczy wartość 3.
Nie rób tego, nie pij tamtego, uważaj na to. Na pewno każdy, przynajmniej raz w życiu usłyszał, że czegoś nie wolno mu robić, bo może powodować to raka. Naukowcy z University College London i University of Leeds, postanowili zbadać co sądzą Brytyjczycy, na temat przyczyn raka.