Praca dyplomowa Prasowej Akademii Pieniądza: Rewolucja cyfrowa a gospodarka

Według dr. Leszka Mosiejko z SGH handel, usługi finansowe i telekomunikacja to dziedziny, na które najbardziej oddziałuje rewolucja cyfrowa.

W dobie czwartej rewolucji przemysłowej rewolucja cyfrowa dokonuje się na naszych oczach – nowe technologie są widoczne najbardziej w zakresie tworzenia nowych produktów. Przykładem dostrzegalnym gołym okiem mogą być tutaj niezwykle ostatnio popularne zaawansowane technologicznie urządzenia lub odzież ( ang. wereable device). Odgrywają one ogromną rolę w naszym życiu – jeszcze nie wszyscy ich używamy, ale to kwestia czasu.  

Powstały  ubranka dla dzieci (Exmobaby), które wysyłają rodzicom wiadomość tekstową lub email z informacją o parametrach życiowych ich dziecka, a dla rodziców zafascynowanych danymi, pozwolą analizować i przewidywać charakter dziecka.  W znaczący sposób pozwolą one zmniejszyć ilość śmierci wśród noworodków i niemowląt. 

Rewolucja dokonuję się także w życiu pacjentów, których rdzeń kręgowy został uszkodzony – powstał zewnętrzny szkielet (ReWalk), który pozwoli ludziom ponownie chodzić. Umożliwi  także siedzienie, obracanie się, a nawet  wchodzenie po schodach. Narzędzie to wykorzystuje kilkanaście technologii takich jak sensory ruchu i system komputerowy. To bardzo duży krok w kierunku powrotu do pełnej sprawności ludzi, którzy są w tym momencie unieruchomieni. 

Jeszcze dużo czasu upłynie zanim ludzie będą mieli wszczepiony komputerowy chip, ale są już słuchawki (Plantronics), które pozawalają być w wygodny sposób stale online. Są tak małe, że ich użytkownicy z ledwością mogą je zauważyć – zatrzymują odtwarzanie muzyki, gdy dzwoni telefon, reagują także na wiele komend głosowych. 
Technologie te będą stale rozwijane i udoskonalane, a z biegiem czasu zobaczymy czy faktycznie wniosą wartość do ludzkiego życia i sprawią, że stanie się ono wygodniejsze czy staną się kolejnym elektronicznym „przeskadzaczem”. 

Magdalena Chodak

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO