Ekspert: podstawową zaletą wskaźnika PKB jest jego prostota; ma jednak wiele wad

„Podstawową zaletą wskaźnika PKB jest jego prostota. Niestety parametr ten jest obarczony wieloma wadami” - wskazuje dr Piotr Maszczyk z SGH, wykładowca III edycji Prasowej Akademii Pieniądza.
PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu

Jak przypomina ekspert, Produkt Krajowy Brutto, w skrócie PKB, jest miarą względnie młodą, bo jest stosowany dopiero od drugiej dekady XX wieku. „Parametr ten określa łączną wartość dóbr i usług wytworzonych na terenie jakiegoś kraju. Mamy też Produkt Narodowy Brutto (PNB), który w większym stopniu odnosi się do narodowości, czy też obywatelstwa tych, którzy w produkcję dóbr byli zaangażowani” - wyjaśnia dr Maszczyk.

Zdaniem ekonomisty podstawową zaletą PKB jest jego prostota. „Tak jak wspomniałem, jest go łatwo wytłumaczyć, bo pokazuje ile dóbr i usług wytworzono. Natomiast ma też swoje wady” - dodaje Maszczyk.

Jak tłumaczy, najczęściej potwierdzaną jest to, że wartość PKB rośnie wraz ze wzrostem wartości dóbr i usług. Maszczyk zaznacza jednak, że nie zawsze wzrost wartości tego co wytwarzamy jest korzystny. Jako przykład podaje sytuację, w której zostaje zmniejszona skala korków w Warszawie. „Wtedy zmaleje zużycie paliwa, co oznacza, że PKB w Polsce też zmaleje. Czy to będzie nas smucić? Raczej niekoniecznie” - zauważa ekspert.

Wśród wad PKB dr Maszczyk wymienia też to, że parametr abstrahuje od tego, jak jest dzielony wypracowany majątek. „Co prawda liczymy poza globalną wartością również PKB per capita (na głowę), ale PKB per capita uśrednia ilość wytworzonych dóbr i usług, ale nic to nie mówi o podziale tych dóbr i usług” - dodaje dr Maszczyk.

Kolejną wadą jest to, że PKB nie uwzględnia jakości usług publicznych, a więc tego, czy mamy finansowaną ze źródeł publicznych edukację, opiekę zdrowotną itd.

Zdaniem ekonomisty te liczne wady wskaźnika PKB powodują, że od lat toczą się dyskusje ekspertów nad zastąpieniem go innym, bardziej precyzyjnym parametrem.

Więcej na temat PKB oraz innych najważniejszych pojęć i mechanizmów ekonomicznych można się dowiedzieć z wykładów III edycji Prasowej Akademii Pieniądza, które są dostępne bezpłatnie dla zarejestrowanych uczestników szkolenia.

Prasowa Akademia Pieniądza to bezpłatne szkolenie, którego celem jest podniesienie wiedzy ekonomicznej dziennikarzy, blogerów oraz studentów interesujących się zagadnieniami gospodarczymi. Uruchomiona w styczniu br. III edycja szkolenia składa się z praktycznego warsztatu oraz pięciu szkoleń online dostępnych na platformie e-learningowej akademia.pap.pl, których autorami są eksperci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz redaktorzy Polskiej Agencji Prasowej.

Regulamin oraz szczegóły dotyczące rejestracji online są dostępne na stronie http://akademia.pap.pl.

Źródło informacji: samorzad.pap.pl

 

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO