Ekspert: już za dwa lata połowę światowego PKB będzie generować gospodarka cyfrowa

Według optymistycznych przewidywań firmy analitycznej International Data Corporation (IDC) cyfrowa gospodarka będzie generowała co najmniej 50 proc. światowego PKB już w 2021 roku – uważa dr Leszek Mosiejko z SGH.

Autor wykładu „Rewolucja cyfrowa a gospodarka” opublikowanego w ramach Prasowej Akademii Pieniądza wskazuje, że osiągnięcie tego wyniku będzie możliwe ponieważ dynamicznie postępująca cyfryzacja i nowe technologie umożliwią coraz lepsze profilowanie ofert. „Przedsiębiorstwa będą bowiem w stanie szybciej podejmować decyzje o wprowadzaniu nowych produktów czy usług na rynek, będą też sprawniej komunikowały się z biznesowymi partnerami i klientami wykorzystując w tym celu wiele kanałów komunikacji” – wyjaśnia dr Mosiejko.

Ekspert przypomina, że cyfryzacja gospodarki to nic innego jak „proces konwergencji rzeczywistego i wirtualnego świata, który staje się siłą sprawczą implementacji innowacyjnych rozwiązań oraz zmian w gospodarce”. 

Według Mosiejko obserwowany obecnie dynamiczny postęp technologiczny w dziedzinie cyfryzacji umożliwia rejestrowanie danych o coraz większych wolumenach, szybsze ich przesyłanie oraz coraz bardziej zaawansowane przetwarzanie. 

Zdaniem eksperta do kluczowych technologii niezbędnych dla zafunkcjonowania gospodarki opartej o dane zalicza się m.in.: rozwój sieci 5G, czyli nowej generacji technologii mobilnych, która ma na celu zapewnienie większej pojemności sieci bezprzewodowych, ich większej niezawodności i wydajności; rozszerzony mobilny szerokopasmowy dostęp do internetu (eMBB) oraz masową komunikację pomiędzy maszynami, która umożliwi podłączenie się blisko 100-krotnie większej liczby urządzeń niż obecnie przy jednocześnie większej prędkości sięgającej jednego Gb/s i minimalnych opóźnieniach.

Ekspert wylicza też ultraniezawodną transmisję o niskich opóźnieniach (URLLC), która umożliwi połączenia w czasie rzeczywistym, dzięki minimalnym opóźnieniom na poziomie jednej milisekundy. „Umożliwi to rozwój autonomicznych samochodów, które muszą otrzymywać i reagować na sygnały od otoczenia bez opóźnień, a zamontowane na drogach czujniki zapewnią maksymalne bezpieczeństwo” – tłumaczy dr Mosiejko.

Jego zdaniem pozostałymi elementami gospodarki opartej o dane są internet rzeczy i wszechrzeczy oraz rozwój aplikacji opartych na chmurze obliczeniowej.

Dostęp do tego szkolenia oraz pozostałych materiałów przygotowanych w ramach Prasowej Akademii Pieniądza jest możliwy po bezpłatnej rejestracji na platformie e-learningowej dostępnej pod adresem www.pap21.pl
 
Aktualnie na stronie dostępnych jest 7 szkoleń z testami sprawdzającymi. Docelowo zostanie opublikowanych 10 szkoleń. 

Uczestnicy, którzy zaliczą online wszystkie 10 testów sprawdzających online otrzymają certyfikat wydany przez PAP i NBP.

mp/

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO