Pięcioro zwycięzców quizów PAP

II Rzeczpospolita nie ma przed nimi tajemnic - znamy laureatów quizów historycznych przygotowanych przez PAP.
Fot. PAP
Fot. PAP

Polska Agencja Prasowa w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości opublikowała serię internetowych quizów, sprawdzających wiedzę z pogranicza historii gospodarczej i ekonomii.

Pytaliśmy m.in. kiedy powołano w Polsce centralny bank, kto jest autorem czteroletniego planu rozwoju gospodarczego czy jak nazywała się pierwsza jednolita waluta wprowadzona na terenie Polski po zaborach.

Z naszymi quizami najlepiej poradzili sobie Adrian Rynkowski, Michał Ciepielewski, Maciej Ciepielewski, Natalia Góra i Blanka Skiba, którzy prawidłowo i najszybciej odpowiedzieli na wszystkie pytania.

„Na quizy trafiłem przypadkiem, przeglądając Internet. Interesuję się historią nie tylko II RP, a generalnie historią Polski. Zaszczepiła to u mnie mama; za wiedzę z zakresu ekonomii jestem wdzięczny tacie. Można powiedzieć, że dzięki rodzicom zdobyłem II miejsce” – komentuje Michał Ciepielewski, jeden z laureatów. „Zachęcam wszystkich do pogłębiania wiedzy z zakresu historii Polski, jak widać warto” - dodaje.

Jak przyznaje, najtrudniejszym pytaniem było dla niego to o powierzchnię odrodzonej Polski. „Ciężko mi było oszacować, ile to mogło być, pozostałe pytania były w miarę oczywiste” - ocenia. 

Zwycięzcy quizów otrzymają zestawy: czytnik e-booków i powerbank. Podsumowanie internetowego konkursu i wręczenie nagród odbędzie się w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w najbliższy czwartek.

Seria quizów historycznych powstała w ramach projektu „Moja Polska”, realizowanego przez Polską Agencję Prasową we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.