Laureaci na uroczystym podsumowaniu konkursu "Moja Polska"

Naprawdę ciężko było wybrać zwycięzców – powiedział Wojciech Surmacz, prezes Polskiej Agencji Prasowej na konferencji podsumowującej konkurs „Moja Polska”.
Fot. PAP/S. Leszczyński
Fot. PAP/S. Leszczyński

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości Polska Agencja Prasowa ogłosiła konkurs na najlepszą pracę ukazującą życie gospodarcze 100 lat temu i obecnie. W czwartek w siedzibie PAP odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu.

Do redakcji PAP napłynęło ponad sześćdziesiąt prac – filmów, prezentacji, książek i opracowań., przedstawiających rozwój gospodarczy różnych zakątków Polski.

W kategorii dla dzieci i młodzieży zwyciężył film „Życie ekonomiczne Siedlec i okolic” przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego w Siedlcach pod opieką Marii Dobrowolskiej. Koło filmowo-historyczne otrzyma do podziału 5000 zł.

„Byliśmy pod wielkim wrażeniem tego filmu, ogromu pracy i zaangażowania włożonego w jego przygotowanie” – powiedział Jacek Krzemiński, jeden z jurorów oceniających konkursowe prace.

Jak podkreślał, film jest dobrze zrobionym i bardzo ciekawym dokumentem i dużo w nim „reporterskiego zacięcia”.

„Konkurs ten obudził w nas ducha młodych historyków, szukających źródła wiedzy o przeszłości naszej małej ojczyzny. Zafascynował nas również reporterski charakter konkursu” – komentowała jedna z nagrodzonych uczennic. „Trochę trudna wydawała nam się tematyka gospodarcza konkursu, ale tym bardziej cieszymy się, że podołaliśmy temu zadaniu” – stwierdziła.

W kategorii dla dorosłych jury jednogłośnie za najlepszą uznało pracę Wioletty Mamcarz „Rozwój Przemysłu w Piastowie”. Autorka otrzyma w nagrodę 8000 zł.

„Ta praca jest świetnie zilustrowana, spójna, kompleksowa, z bogatą i przemyślaną faktografią. Przedstawia bardzo ciekawe wątki rozwoju polskiego przemysłu w latach międzywojnia” – zachwalał w laudacji Jacek Krzemiński.

Praca opisuje jednego z najciekawszych przemysłowców II Rzeczpospolitej – inż. Fryderyka Muellera - nie tylko biznesmena, ale też filantropa i społecznika.

 „To super konkurs, bo pokazuje, co można zrobić z pasji. Fryderyk Mueller z pasji do akumulatorów wybudował największy zakład w Polsce. Ja z pasji do historii znalazłam się tu” – powiedziała laureatka.

Wśród uczniów drugie miejsce zajęło opracowanie Zofii Nowakowskiej „Historia chełmskiego Osiedla Dyrekcja”. Trzecie miejsce jury przyznało Franciszkowi Radlińskiemu za pracę „Rozwój kolei od dwudziestolecia międzywojennego po czasy współczesne”. Nagrody to odpowiednio 3000 zł i 1500 zł. 

Z pozostałych prac dla dorosłych na drugim miejscu uplasował się film „Komunikacja miejska w Warszawie” przygotowany przez Michała Maruszewskiego, Aleksandra Krymskiego, Joannę Nawrocką, Damiana Małża i Artura Leszczyńskiego. Twórcy podzielą między siebie 5000 zł. Trzecie miejsce i 2500 zł przypadło http://kurier.pap.pl/prace-konkursowe/malgorzata-dygas-lajkonik-pachnacy-kawa.

Prace oceniało pięcioosobowe jury, w którego skład weszli: przedstawiciel Narodowego Banku Polskiego oraz dziennikarze PAP, w tym kierownicy portali dzieje.pl i samorzad.pap.pl. Wszystkie prace można obejrzeć na stronie kurier.pap.pl.

Projekt „Moja Polska” realizowany jest we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO