Ujgurski działacz i ekonomista Ilham Tohti zwycięzcą Nagrody im. Sacharowa 2019

Ujgurski ekonomista walczący o prawa tej mniejszości w Chinach Ilham Tohti został laureatem Nagrody im. Sacharowa 2019 za wolność myśli przyznawanej przez Parlament Europejski.
© European Union - Source : EP
© European Union - Source : EP

Laureata ogłosił przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli, który zauważył, że Tohti poświęcił swoje życie walce o prawa mniejszości ujgurskiej w Chinach. "Pomimo bycia orędownikiem umiaru i pojednania, został skazany na dożywocie w pokazowym procesie w 2014 roku. Parlament wyraża pełne poparcie dla jego pracy i ma nadzieję, że zostanie on niezwłocznie uwolniony przez chińskie władze" - podkreślił Sassoli.

Ilham Tohti jest zwolennikiem dialogu i orędownikiem wdrożenia w Chinach przepisów dotyczących autonomii regionalnej. W 2014 r. został skazany na dożywocie pod zarzutem separatyzmu. Od 2017 r. ponad milion Ujgurów znalazło się w obozach internowania.

Nagroda w postaci dyplomu oraz 50 tys. euro zostanie wręczona podczas ceremonii w Parlamencie Europejskim w Strasburgu 18 grudnia.

Brazylijscy obrońcy praw człowieka i kenijskie uczennice to pozostali finaliści tegorocznej Nagrody im. Sacharowa. Wszyscy zostali zaproszeni na grudniową ceremonię wręczenia nagrody.

Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli, nazwana na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa, jest przyznawana corocznie przez Parlament Europejski od 1988 roku, aby wyróżniać osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności.

W zeszłym roku nagrodę otrzymał ukraiński reżyer Ołeh Sencow.

kic/

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO