PE obala euromity: Bruksela nie zakazuje sprzedaży zakrzywionych bananów

Unia Europejska nigdy nie zakazała sprzedaży zbyt zakrzywionych bananów. Standardy dotyczące rozmiarów i jakości owoców mają na celu ułatwienie międzynarodowego handlu bananami – podkreśla Parlament Europejski w cyklu poświęconym euromitom.
© European Union 2012 - EP
© European Union 2012 - EP

Słyszeliście kiedyś o prostych ogórkach, ścisłych regułach dotyczących krzywizny bananów lub też o zakazie wędzenia wędlin, które uchwalił Parlament Europejski? To wszystko euromity. PE przygotował cykl artykułów, w którym wyjaśnia, jak jest naprawdę.

W tekście poświęconym "krzywiźnie bananów" Europarlament wskazuje, że jednolite standardy jakości są niezbędne, by konsumenci mieli pewność, że to, co kupują, okaże się zgodne z ich oczekiwaniami. "Poszczególne kraje Unii Europejskiej miały w przeszłości własne normy (niektóre bardziej surowe niż obecne europejskie). Komisja Europejska została poproszona przez Radę Unii Europejskiej, w której zasiadają ministrowie z państw członkowskich, o przygotowanie projektu ustanawiającego wspólne normy jakości dla wszystkich krajów UE" - zauważa PE.

Jak podkreśla, normy te odnoszą się w większości do niedojrzałych, zielonych bananów (a nie tych, przeznaczonych dla przemysłu przetwórczego). "Wprowadzone standardy mają na celu poprawienie jakości bananów produkowanych w krajach UE. Standardy jakości nie zakłócają handlu - wręcz przeciwnie, ułatwiają wymianę handlową w UE" - czytamy w artykule.

Jeśli znaleźliście nowy mit, piszcie na adres: epwarszawa@europarl.europa.eu

kic/

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO