Europarlament poparł kandydaturę Christine Lagarde do objęcia funkcji szefowej EBC

Christine Lagarde uzyskała poparcie Parlamentu Europejskiego do objęcia funkcji prezesa Europejskiego Banku Centralnego. Za jej kandydaturą było aż 394 eurodeputowanych.
© European Union 2019 - Source : EP
© European Union 2019 - Source : EP

W tajnym głosowaniu posłowie oddali 394 głosy za, 206 przeciw, przy 49 wstrzymujących się od głosu, rekomendując Christine Lagarde na stanowisko kolejnej prezes Europejskiego Banku Centralnego. Parlament Europejski wydaje opinię na temat tego, czy kandydat jest odpowiedni do pełnienia roli prezesa EBC, a ostateczną decyzją podejmuje Rada Europejska.

Wcześniej we wtorek na posiedzeniu plenarnym odbyła się debata na temat kwalifikacji Christine Lagarde. Kandydatura Christine Lagarde zostanie teraz umieszczona w porządku dziennym październikowego szczytu Rady Europejskiej.

Christine Lagarde została nominowana na stanowisko prezesa EBC w lipcu tego roku. 1 listopada ma zastąpić ustępującego prezesa EBC, Mario Draghiego.

Od 2011 r. była dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Wcześniej piastowała różne funkcje ministerialne we Francji, w tym stanowisko minister gospodarki, finansów i zatrudnienia od 2007 do 2011 roku.

Prezesi EBC są mianowani na ośmioletnią, nieodnawialną kadencję przez szefów państw i rządów UE, czyli przez Radę Europejską, po uprzedniej konsultacji z Parlamentem Europejskim. Opinia Parlamentu nie jest wiążąca dla Rady, ale jest ważna dla legitymacji demokratycznej kandydata lub kandydatki, ponieważ wydaje ją demokratycznie wybrany organ UE.

Jeśli Rada Europejska podejmie formalną decyzję o jej mianowaniu, Christine Lagarde zostanie pierwszą kobietą na czele EBC. Posłowie apelowali już o więcej kobiet na stanowiskach w obszarze polityki gospodarczej i monetarnej UE.

mp/

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO