Prawo.pl: za dwa lata ruszy e-budownictwo

Od 7 grudnia ma zacząć działać e-CRUB, czyli nowy elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane - donosi Prawo.pl. Jednocześnie trwa pilotaż systemu do składania e-wniosków o pozwolenie na budowę.

By można było zrezygnować całkowicie z papieru potrzebne są jednak zmiany w prawie. Za kilka dni zajmie się nimi Sejm - informuje portal.

Według ekspertów celem jest szybka cyfryzacja procesu inwestycyjnego. „Prace już się toczą, choć ciągle brakuje podstaw prawnych" - mówi cytowana przez Prawo.pl Dorota Cabańska, pełniąca obowiązki Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego uruchomił już stronę e-budownictwo z pierwszymi 10 wnioskami. Wszystkie można krok po kroku wypełnić na stronie. Na razie nie można ich jednak przesłać elektronicznie, bo nie ma ku temu podstawy prawnej - przypomina Prawo.pl.

Jednocześnie od 4 września do 16 października trwa pilotaż generatora wniosków o pozwolenie na budowę. Umożliwia on złożenie wniosku z projektem budowlanym w formie cyfrowej.

Jednak według ekspertów cytowanych przez Prawo.pl „przesłanie elektronicznego wniosku nie zwalnia z obowiązku złożenia papierowego”- wyjaśnia Andrzej Falkowski, przewodniczący Komisji Prawno-Regulaminowej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Zdaniem eksperta najważniejsze jednak jest połączenie baz danych poszczególnych urzędów i elektroniczna wymiana korespondencji miedzy nimi. „Samo wysłanie wniosku o pozwolenie na budowę to końcowy etap długiego procesu pozyskiwania różnych pozwoleń, stanowisk”- cytuje Falkowskiego Prawo.pl.

Jak podaje portal, w tym tygodniu rozpoczęły się już prace programistyczne nad eCRUB. 7 grudnia system ma być już dostępny dla użytkowników. Do nowego rejestru będą zmigrowane dane dotyczące około 123 tys. uprawnionych i 1,5 tys. ukaranych z obecnie użytkowanego od 1995 r.

Kiedy zakończy się cyfryzacja? Cytowana przez Prawo.pl Dorota Cabańska jest przekonana, że jeden punkt dostępu do wszystkich usług budowlanych poprzez e-budownictwo będzie gotowy do 2022 roku. GUNB pracuje jeszcze nad wprowadzeniem elektronicznego dziennika budowy oraz konta inwestora w serwisie e-budownictwo.

Więcej: https://www.prawo.pl/biznes/elektronizacja-procesu-inwestycyjnego-e-wnioski-w-budownictwie,503000.html

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

 

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO

Inne z tej kategorii