Prawo.pl: wymiana kadr - praca zdalna w warunkach pandemii

W dobie pandemii firmy często zwalniają osoby niedostatecznie sprawne i wydajne w pracy zdalnej, zastępując je nowymi, posiadającymi umiejętności przydatne w dobie COVID-19 – podaje portal Prawo.pl. Ci, którzy z różnych powodów nie mogą być zwolnieni, otrzymują wypowiedzenia zmieniające dotychczasowe umowy.

Według ekspertów cytowanych przez Prawo.pl pracodawcy wykorzystują dużą niepewność na rynku pracy i nie tylko zwalniają pracowników, ale i wręczają im wypowiedzenia zmieniające. W rozmowie z portalem, adwokat dr Liwiusz Laska, b. przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, pełnomocnik Związku Metalowców i Hutników, przytacza historię czterech kobiet zatrudnionych w bankach, które wcześniej zajmowały się obsługą klientów VIP, a teraz pracodawca postanowił obniżyć im wynagrodzenie o kilka tysięcy złotych i znacząco rozszerzyć ich zakres obowiązków. 

„Nieważne, że każda z nich miała wysokie kompetencje, kulturę osobistą i tzw. klasę. Przy COVID-19 nie ma to znaczenia, bo inne umiejętności są ważne. Odebrać telefon i napisać maila może każdy. Kultura osobista do tego nie jest potrzebna” – dodaje ekspert. 

Według Prawo.pl art. 72 pkt 20 lit. d) ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 pozwala pracodawcom wypowiedzieć umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika zaraz po zakończeniu trzymiesięcznego okresu przestoju ekonomicznego albo obniżonego wymiaru czasu pracy. 

W opinii portalu okazuje się też, że przed zwolnieniami nie chroni pracowników tarcza finansowa, która z założenia miała również pomóc w utrzymaniu miejsc pracy, ale w praktyce przewidziane warunki uzyskania i rozliczenia tej pomocy nie stanowią skutecznej bariery przed zwalnianiem pracowników. 

Prawo.pl tłumaczy tę sytuację tym, że mali i średni przedsiębiorcy, którzy otrzymali wsparcie w ramach tarczy finansowej, będą rozliczani przez Polski Fundusz Rozwoju, który tę pomoc im przyznał, ze stanu zatrudnienia w okresie 12 miesięcy przed i po miesiącu, w którym wystąpili z wnioskiem o pomoc. Nie jest więc ważne, kto pracował wtedy, gdy przedsiębiorca ubiegał się o pomoc, tylko to, aby liczba pracowników się zgadzała - wyjaśnia Prawo.pl. 

Co więcej, zdaniem ekspertów wypowiadających się dla portalu, możliwa jest także zamiana pracowników w ramach tarczy antykryzysowej. „Art. 15gg ustawy w sprawie COVID-19 stanowi, że pomoc w ramach tego przepisu jest udzielana na konkretnego pracownika” - przypomina Paweł Korus, radca prawny, partner w kancelarii Sobczyk & Współpracownicy, były wieloletni sędzia sądu pracy. Przyznaje jednak, że dopuszczalne jest zwolnienie z przyczyn dotyczących pracownika – czy to wypowiedzenie, czy tzw. dyscyplinarka, jak również rozwiązanie na mocy porozumienia stron. „W takim przypadku, za zgodą urzędu, można zmodyfikować listę pracowników" – cytuje opinię eksperta Prawo.pl. 

Więcej: https://www.prawo.pl/kadry/dlaczego-tarcze-antykryzysowe-i-tarcza-finansowa-nie-uchronily,503610.html

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP
 

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO

Inne z tej kategorii