Prawo.pl: nowy projekt budowlany nie od razu zastąpi stary

19 września wejdzie w życie duża nowelizacja prawa budowlanego, która zmienia m.in. zasady sporządzania projektu budowlanego – informuje Prawo.pl. Jednak przez rok do wniosków o pozwolenie na inwestycje będzie można załączać projekty opracowane na starych zasadach. Rozporządzenie w sprawie nowego projektu budowlanego ma zostać opublikowane w tym tygodniu.

Portal przypomina, że obecnie, by otrzymać pozwolenie na budowę trzeba przedstawić m.in: projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany. Nowela przewiduje, że na projekt budowlany poza tymi dwoma projektami będzie się jeszcze składał projekt techniczny. 

Czytelnicy w mailach do redakcji serwisu pytają, jaki projekt mają złożyć po 19 września - zauważa Prawo.pl. Za sprawą przepisów przejściowych jeszcze przez rok mogą złożyć projekt przygotowany na obecnych zasadach - odpowiada portal.

Eksperci cytowani przez Prawo.pl wskazują, że rozporządzenie określające nowy zakres i formę projektu powinno być opublikowane wcześniej. „Ustawa została uchwalona przez Sejm w marcu, prace nad rozporządzeniem rozpoczęły się przed wakacjami i wszyscy liczyli, że jego finalna treść będzie znana przed wejściem w życie nowych przepisów” – przytacza Prawo.pl opinię radcy prawnego Michała Karasińskiego. 

Jednak brak rozporządzenia nie zablokuje inwestycji. Dlaczego? „Za sprawą art. 26 nowelizacji inwestor jeszcze przez rok od wejścia jej w życie będzie mógł do wniosku o pozwolenie na budowę dołączyć projekt w dotychczasowej formie” - wyjaśnia Prawu.pl radca Karasiński. 

Według ekspertów cytowanych przez Prawo.pl projekty opracowane według dotychczasowych zasad można także przez rok dołączać do zgłoszenia, a także wnioskować o ich zatwierdzenie. 

„Co ważne, jeśli ktoś zdecyduje się na projekt w dotychczasowej formie, pozostałe zmieniane nowelą przepisy (również w innych ustawach) stosowane będą w dotychczasowym brzmieniu. Taka sama zasada ma dotyczyć zamierzeń budowlanych realizowanych na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę lub skutecznego zgłoszenia, które zostały wydane lub dokonane przed wejściem ustawy w życie, jeśli sporządzono projekt w +starej+ wersji” – tłumaczy portalowi Magdalena Wółkowska, specjalista do spraw legislacji Krajowej Rady Izby Architektów RP. 

Problemu nie widzi też Anna Białecka, dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki gdańskiego Urzędu Miasta. „Dla nas nie ma znaczenia, czy ktoś złoży cztery egzemplarze tzw. starego projektu, czy +trzy+ nowego” – cytuje eksperta Prawo.pl.  

Więcej: https://www.prawo.pl/biznes/nowy-czy-stary-projekt-budowlany-po-19-wrzesnia-nowelizacja,503100.html

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO

Inne z tej kategorii