Prawo.pl: koronawirus utrudnia pracę rewidentów

Od 1 października firmy muszą zacząć inwentaryzację. W weryfikacji zapasów powinni jednak uczestniczyć biegli rewidenci, ale wiele zakładów z powodu epidemii wprowadziło restrykcyjne procedury i nie wpuszcza osób z zewnątrz do swoich biur i magazynów. Może to spowodować wydanie opinii z zastrzeżeniami - donosi Prawo.pl.

Jak podaje portal, przepisy o inwentaryzacji nie były zmienione, a z powodu pandemii - powinny. Biegli rewidenci liczą na zmianę przepisów lub jasne wytyczne resortu finansów - dodaje serwis.

Według ekspertów cytowanych przez Prawo.pl wśród rewidentów coraz popularniejsze staje się wykorzystanie wszelkiego typu mediów i urządzeń w celu zapewnienia uczestnictwa w inwentaryzacji w sposób wirtualny.

„Firmy audytorskie wypracowały procedury, które, po spełnieniu szeregu warunków, pozwalają na wykorzystanie obecności wirtualnej i w ten sposób wypełnienie obowiązku uczestnictwa w spisie” - zauważa Iwona Polenceusz, biegły rewident, senior manager w kancelarii Mazars Audyt. Ekspert dodaje jednak, że ze względu na podwyższone ryzyko metoda ta nie zawsze będzie wystarczająca.

Innym rozwiązaniem jest udział w inwentaryzacji w innym terminie. Zdaniem ekspertów jednak i ta metoda wiąże się z dodatkowym ryzykiem i należy chociażby rozważyć, jaki wpływ ma upływ czasu między wykonaniem procedur przez biegłego rewidenta a dniem bilansowym.

Udział biegłego jest jednak konieczny - podkreślają eksperci cytowani przez Prawo.pl. „W przypadku gdyby nie uczestniczył, musi wydać zmodyfikowaną opinię zgodnie z wymaganiami wskazanymi w przyjętym również w Polsce Międzynarodowym Standardzie Badania 705” - zwraca uwagę Bartłomiej Kurylak, biegły rewident, partner i współzałożyciel sieci firm audytorskich Polska Grupa Audytorska.

Z wyjaśnień Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego przytaczanych przez Prawo.pl wynika, że biegły rewident może podjąć próbę uczestnictwa w inwentaryzacji w sposób wirtualny, na przykład za pomocą urządzeń lub połączeń wideo. Do tej metody należy jednak podchodzić z ostrożnością, ponieważ występują w niej ryzyka nieodłączne wynikające z konieczności zaufania osobie obsługującej urządzenia oraz braku możliwości dotarcia do niewidocznych, przestarzałych lub uszkodzonych zapasów.

Więcej: https://www.prawo.pl/podatki/udzial-bieglych-rewidentow-w-inwentaryzacji-w-czasie-epidemii,503341.html

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO

Inne z tej kategorii