Polskie firmy z branży kosmicznej szansą dla światowego sektora kosmicznego

Polska branża kosmiczna powinna być wzorem dla całego sektora małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie współpracy z dużymi podmiotami. Nasze firmy są bardziej elastyczne i odważne w podejściu do klienta niż zagraniczna konkurencja, łatwiej przystosowują się do nietypowych sytuacji - powiedział Michał Szaniawski, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
PAP/S. Leszczyński
PAP/S. Leszczyński

Prezes Szaniawski wziął udział w panelu pt. „Polskie MŚP dostawcami dla globalnych graczy”, podczas którego mówił m.in. o tym, jak polskie małe i średnie przedsiębiorstwa konkurują z podmiotami z całej Europy w zakresie technologii kosmicznych. Dziś to przede wszystkim sondy, a w tym satelity i misje eksploatacyjne (np. jak te na Marsa), za których tworzenie odpowiada kilku dużych integratorów międzynarodowych, obudowanych całym łańcuchem dostaw systemów, podsystemów i komponentów.

„Działa to w ten sposób, że duzi gracze dzielą się ryzykiem z mniejszymi, ale ci mniejsi zyskują szanse na wejście na rynek ze swoimi rozwiązaniami. To faktycznie ma miejsce i w tym uczestniczą polskie MŚP” - mówił prezes Szaniawski. Podkreślił, że za tą współpracą idzie także transfer know-how i technologii, co również wpływa na rozwój polskich podmiotów.

„Przewagą polskich firm są przede wszystkim ludzie. Tak często powtarzamy, że mamy utalentowanych inżynierów, iż wydaje się to wyświechtanym frazesem. Ale to jest fakt. Pracują z pasją i mają ogromną wiedzę. Często posiadają także ogromne doświadczenie międzynarodowe” - podkreślił Szaniawski.

Europejska Agencja Kosmiczna bardzo liczy na współpracę z polskimi MŚP. Obecnie na jej platformie zarejestrowanych jest ok. 400 podmiotów z Polski, z czego większość to małe i średnie przedsiębiorstwa.

„Przodujemy w robotyce kosmicznej mechanice precyzyjnej, elektronice oraz w opracowywaniu i wytwarzaniu instrumentów naukowych, które lecą w misjach badawczych, np. na Marsa. Za tym idzie konkretna wiedza i umiejętności, wykorzystywane potem w komercyjnych rozwiązaniach. W tej chwili Polska Agencja Kosmiczna realizuje kilka programów, skierowanych do małych i średnich firm, działającym w sektorze kosmicznym. Nasze inicjatywy polegają przede wszystkim na kupowaniu usług i produktów, które chcielibyśmy, aby były rozwijane i dostarczane na polski oraz europejski rynek” - mówił prezes Szaniawski.

Programy Polskiej Agencji Kosmicznej dotyczą wykorzystania danych satelitarnych na potrzeby administracji publicznej czy przemysłu. Agencja tworzy również Krajowy System Świadomości Sytuacyjnej w kosmosie. „To pogram dotyczący bezpieczeństwa kosmicznego. W dużym uproszczeniu dotyczy on identyfikowania i informowania o śmieciach w przestrzeni kosmicznej, które zagrażają satelitom” - mówił prezes Michał Szaniawski.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

 

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO

Inne z tej kategorii