PAIH: dane wskazują, że Polska pozostaje atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów

Dane pokazują, że Polska wyróżnia się na tle Europy jeśli chodzi o napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) i mimo pandemii pozostaje atrakcyjna dla inwestorów – ocenił członek zarządu PAIH Grzegorz Słomkowski, podczas Forum Ekonomicznego 2020 w Karpaczu.
PAP/S. Leszczyński
PAP/S. Leszczyński

Słomkowski uczestniczył we wtorek w debacie na temat przyszłości zagranicznych inwestycji w Polsce. Według niego dane przemawiają za tym, że Polska stwarza dobre warunki dla zagranicznych inwestorów. „W ubiegłym roku bezpośrednie inwestycje spadały w Europie średnio o 6 proc., a w Polsce rosły o 14 proc. To taki twardy wskaźnik, który potwierdza atrakcyjność Polski dla inwestorów zagranicznych” – mówił wiceszef PAIH. 

Słomkowski przyznał, że pandemia COVID-19 „spowodowała co prawda lekki spadek inwestycji w naszym kraju, natomiast nie widać tego jeśli chodzi o duże i strategiczne spółki”. 

Jak mówił, więksi inwestorzy patrzą w dłuższej perspektywie i zakładają, że COVID-19 będzie miał charakter przejściowy. Członek zarządu PAIH podał tu przykład fabryk baterii, które potrafią mieć produkcję sprzedaną nawet do 2024 r., w sytuacji gdy ta fabryka jeszcze nie powstała.  

Zdaniem Krzysztofa Kielca, prezesa Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dobra pozycja Polski w niezależnych rankingach atrakcyjności inwestycyjnej wskazuje, że kierunek podejmowanych w ostatnich latach działań jest właściwy. 

Wskazał tu przede wszystkim na projekt Polskiej Strefy Inwestycji, który jak mówił, umożliwił otrzymywanie pomocy publicznej przez przedsiębiorstwa inwestujące na terenie całej Polski. Jak podkreślił, projekt okazał się bardzo dużym sukcesem. 

Kielec wymienił też działania mające na celu stworzenie w Polsce strategicznych parków przemysłowych, plan wprowadzenia estońskiego CIT, czy też ujęcie w polskiej strefie inwestycji szeroko pojętych usług. „Myślę, że to, wespół z działaniami instytucji odpowiedzialnych za przyciąganie kapitału z zagranicy daje pozytywny obraz, który jest dostrzegany za granicą” – mówił Kielec. 

Według wiceministra aktywów państwowych, Janusza Kowalskiego, z punktu widzenia przyciągania zagranicznych inwestorów kluczowe są obszary regulacyjny i strategiczny.

„Odpowiednie, profesjonalne ramy prawne to zachęta dla inwestorów zagranicznych żeby inwestowali w Polsce” – zaznaczył Kowalski. Wiceminister przypomniał, że resort aktywów przygotował największą od 20 lat nowelizację merytoryczną kodeksu spółek handlowych, która jest wielką zachętą regulacyjną do inwestowania w Polsce przez zagraniczny biznes.

Jego zdaniem ważne są też „dobre decyzje realizowane w ramach pozytywnego pomysłu danego państwa na politykę gospodarczą i przemysłową”.

Z kolei Rafał Stepnowski, wiceprezes w Boeing Digital Solutions & Analytics zauważył, że państwo nie powinno pomagać firmom, tylko tworzyć warunki, żeby te miały tzw. „playing field”. Jak wskazał, jednym z takich elementów jest infrastruktura, nie tylko ta wielka, ale też np. teleinformatyczna. 

Zdaniem Kielca do czynników, które w najbliższych latach będą stymulować napływ BIZ do Polski należą m.in. stabilne otoczenie prawne i administracyjne, infrastruktura, kapitał ludzki i bliska współpraca ze szkołami wyższymi i zawodowymi.

Słomkowski dodał, że oprócz otoczenia legislacyjnego dla inwestorów kluczowe pozostają takie elementy jak uzbrojenie terenów inwestycyjnych i przygotowanie ich pod przyszłe inwestycje, a także odpowiedni kapitał ludzki. „To jest cała, długofalowa polityka która powinna prowadzić nas do wzrostu tych inwestycji” – dodał wiceszef PAIH. 

Tegoroczne Forum Ekonomiczne w Karpaczu odbywa się w dniach 8-10 września. Główną osią dyskusji Forum są najważniejsze wyzwania o charakterze politycznym, społecznym i gospodarczym, jakie stoją przed Europą Środkowo-Wschodnią.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP
 

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO

Inne z tej kategorii