Kolczyński: rola PFR i ARP w finansowaniu firm będzie rosła

Dzięki dużej elastyczności rola takich instytucji jak PFR i ARP w finansowaniu przedsiębiorstw będzie rosła – podkreślił wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Paweł Kolczyński, podczas III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
PAP/S. Leszczyński
PAP/S. Leszczyński

Paweł Kolczyński, który uczestniczył we wtorek w debacie dotyczącej finansowania rozwoju przedsiębiorstw zwrócił uwagę na problemy małych i średnich przedsiębiorstw w dostępie do finansowania zewnętrznego, zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa. Wskazał przy tym na rolę instrumentów oferowanych przez ARP i PFR w finansowaniu rozwoju firm.

Wiceszef ARP przypomniał, że problem z pozyskaniem finansowania zewnętrznego w Polsce dotyczy ok. 6 proc. przedsiębiorstw, szczególnie z sektora MŚP. Zaznaczył przy tym, że odpowiedzią na tą sytuację, jest program ARP dla małych i średnich przedsiębiorców ogłoszony wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim w marcu 2019 r. „Program ten został teraz zaktualizowany w związku z epidemią COVID-19” – podkreślił Kolczyński. 

Wiceszef ARP zwrócił uwagę, że sytuacja pandemiczna spowodowała, że rola takich instytucji jak ARP i PFR, które mają większą elastyczność w finansowaniu przedsiębiorstw będzie sukcesywnie się zwiększać.

„Pomyślmy w jakim miejscu znajdowaliby się aktualnie przedsiębiorcy i cała polska gospodarka, gdyby nie tarcza finansowa PFR-u, gdyby nie działania tarczowe ARP i inne ułatwienia legislacyjne wprowadzane przez parlament i rząd” – wskazał Kolczyński. Przypomniał jednocześnie o ograniczaniu akcji kredytowej banków i firm leasingowych, która dotknęła wielu newralgicznych branż. 

Zdaniem Kolczyńskiego rzeczywistą skalę potrzeb firm na instrumenty pożyczkowe i leasingowe ARP i PFR poznamy dopiero w październiku oraz listopadzie 2020 r., gdy zakończą się 6-miesięczne okresy karencji w spłacie rat. „Zarówno firmy leasingowe, jak i banki moim zdaniem zastanawiają się jaka będzie realna sytuacja polskich przedsiębiorstw, ilu z nich będzie w stanie przystąpić do bieżącej obsługi tych finansowań, które posiadają” – ocenił wiceszef ARP.

Dodał przy tym, że ARP wyszła z ofertą także do tej grupy firm, proponując instrumenty charakteryzujące się dłuższym okresem karencji, np. 12-miesięcznym w przypadku refinansowania leasingu i 15-miesięcznym w przypadku pożyczki obrotowej na finansowanie luki w kapitale obrotowym. 

O skuteczności instrumentów osłonowych dla firm wprowadzonych przez rząd mówił z kolei wiceminister rozwoju Robert Nowicki. „Wydaje się, że wszystkie dane które posiadamy, dane GUS i Eurostatu, w zakresie różnych sektorów pokazują, że 20 na 34 sektory notuje tendencję zwyżkową w kształcie litery V. To pokazuje, że wszystkie działania rządu, decyzje i ustawy, które miały uratować różne sektory gospodarki przynoszą oczekiwany skutek” – mówił Nowicki.

Forum Wizja Rozwoju to największe wydarzenie gospodarcze północnej Polski. Pomimo obostrzeń epidemicznych w tegorocznej, III edycji wydarzenia, które odbywa się w dniach 24-25 sierpnia w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni wzięło udział kilkaset osób.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP
 

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO

Inne z tej kategorii