Forum w Karpaczu: samorządy ucierpiały finansowo, ale jest poprawa w drugim półroczu

Jednostki samorządu terytorialnego w Polsce są w trudnej sytuacji z powodu obniżki dochodów z PIT i CIT, dlatego najważniejszym zadaniem ożywienie gospodarcze kraju - powiedział marszałek Małopolski Witold Kozłowski podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu (8-10 września 2020 r.).
PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu

„Jest jednak poprawa, jeżeli chodzi o wpływy podatkowe w drugim półroczu” - powiedział Witold Kozłowski, powołując się na służby finansowe urzędu marszałkowskiego. Małopolska była głównym partnerem tegorocznego Forum Ekonomicznego, które wyjątkowo odbywało się w Karpaczu (woj. dolnośląskie).

„Będę podejmował wszystkie możliwe starania, żeby witać ponownie w przyszłym roku uczestników Forum w Krynicy Górskiej w Małopolsce” - powiedział marszałek Kozłowski.

Podkreślił, że Małopolska realizuje i jeszcze przez długi czas będzie miała środki na realizację Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej z największym wśród polski województw budżetem przekraczającym 1 mld zł. W ramach tarczy prowadzone są programy: medyczny, przedsiębiorczości, płynności finansowej, społeczny, edukacyjny i rozwoju.

„Niedobory mamy i z tym każdy samorząd będzie musiał się uporać” - przyznał Witold Kozłowski. Według niego, samorządy liczą jednak na korzystny wpływ podwojonego budżetu Unii Europejskiej oraz na środki z Krajowego Planu Odbudowy. Małopolska w ramach tego planu złożyła propozycje 180 projektów na kwotę 40 mld zł.

Hasło przewodnie zakończonego w ubiegłym tygodniu Forum Ekonomicznego brzmiało: „Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota?”.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

 

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO

Inne z tej kategorii