Wybory w Gdańsku. 3 marca mieszkańcy miasta wybiorą nowego prezydenta

Za tydzień, 3 marca mieszkańcy Gdańska będą wybierać nowego prezydenta miasta. O miejsce w ratuszu po tragicznie zmarłym Pawle Adamowiczu powalczy troje kandydatów: Aleksandra Dulkiewicz, Grzegorz Braun i Marek Skiba.

Dulkiewicz, która była zastępczynią Adamowicza startuje z pozycji p.o. prezydenta Gdańska. Pięć zapowiedzianych przez nią celów programowych na kadencję 2019-2023 to: "Sprawniej i bezpieczniej poruszamy się po Gdańsku", "Szczęście i zdrowie gdańskich rodzin", "Najlepsze warunki do rozwoju przedsiębiorczości", "Najlepsze miejsce do życia" oraz "Wspólnie decydujemy o gdańskich sprawach".

Pierwszy cel Dulkieiwcz zamierza realizować m.in. przez rozbudowę komunikacji publicznej w mieście; w ramach drugiego zapowiedziała m.in. kontynuację programu budowy nowych żłobków, przedszkoli i szkół. Dulkiewicz stawia też na współpracę metropolitalną i metropolitalny rynek pracy oraz budowę dróg rowerowych oraz miejsc do biegania. Kandydata chce też rozwijać budżet obywatelski w Gdańsku.

W ostatnim tygodniu kampanii Dukiewicz zapowiada bezpośrednie kontakty z mieszkańcami: "spotkania na ulicy" i kampanię "od drzwi do drzwi.

Oprócz Dulkiewicz o najwyższy urząd w Gdańsku ubiega się także reżyser filmów dokumentalnych Grzegorz Braun. Kandydat deklarował w kampanii m.in., że "miasto Gdańsk, ani zresztą żadne polskie miasto, nie powinno na koszt obywateli angażować się w import uchodźców".

Jego zdaniem, jeśli ktoś chce pomagać imigrantom, powinien robić to na własny koszt, bez obciążania budżetu miasta. Według niego aktualna "polityka migracyjna miasta, to źle pojmowane miłosierdzie". Zapowiedział też, że w przypadku wygranej w wyborach na prezydenta, osobiście zdejmie z budynku Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek tabliczkę z nazwą tej organizacji.

Ponadto według Brauna, w Gdańsku musi być szczególnie wyraziście artykułowana kwestia suwerenności Rzeczypospolitej oraz kwestia "suwerenności rodziny". Pytany, co jeszcze chciałby zmienić w Gdańsku, odpowiada, że "przede wszystkim trzeba dać żyć ludziom, a nie tylko mafiom, służbom i lożom".

Braun zaapelował też do szefów gdańskich mediów publicznych o zorganizowanie debat, podczas których mieszkańcy Gdańska mogliby zapoznać się z programami wyborczymi wszystkich kandydatów.

Trzeci z ubiegających się o fotel prezydenta Gdańska to działacz katolicki i przedsiębiorca budowlany Marek Skiba z komitetu "Odpowiedzialni-Gdańsk". Jak sam deklaruje, reprezentuje "środowisko apolityczne rodziców i rodzin", wyznające wartości chrześcijańskie. Jest członkiem kościelnego Ruchu Światło-Życie, należy do Diecezjalnej Diakonii Społecznej oraz Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Razem z żoną od wielu lat służy innym małżeństwom i narzeczonym w Poradnictwie Rodzinnym Archidiecezji Gdańskiej. Skiba jest też nauczycielem metod naturalnego planowania rodziny.

Od sierpnia 2018 r. jest prezesem stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk, które wspiera w mieście ok. 200 osób wraz z rodzinami. "Nie jesteśmy politykami" - zastrzegł Skiba.

Gdańskie wybory odbędą się 3 marca na mocy rozporządzenia premiera. Poprzedni włodarz Gdańska Paweł Adamowicz zmarł 14 stycznia, po tym jak dzień wcześniej został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Uprawnionych do głosowania w Gdańsku jest ponad 350 tys. wyborców.

js/

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO