W Świdnicy wymienią foliówkę na eko-reklamówkę

W Świdnicy rusza kolejna edycja akcji „Wymień foliówkę na eko-reklamówkę”. Mieszkańcy będą mogli wymienić reklamówki wykonane z plastiku na bardziej przyjazne środowisku, materiałowe torby z logiem „Czysta Świdnica”. W ubiegłym roku do rąk mieszkańców miasta trafiło ponad 1300 eko-toreb.

"Zainteresowanie naszą inicjatywą w ubiegłym roku pokazało dobitnie, że świdniczanom zależy na środowisku, co bardzo nas cieszy. Chcemy dołączyć do europejskich miast, które stawiają na ekologiczne rozwiązania od podstaw. Stawiamy na ekologiczny transport miejski, likwidujemy piece węglowe w mieszkaniach, a teraz zachęcamy mieszkańców do włączenia się w naszą akcję zmiany nawyków zakupowych, co pozytywnie wpłynie na otaczające nas środowisko" – mówi Szymon Chojnowski, z-ca prezydent miasta Świdnicy.

To już trzecia edycja akcji, której celem jest eliminacja wszechobecnych tzw. „foliówek” z naszego otoczenia. Jak podkreślają władze miasta, każda nasza decyzja w trakcie robienia zakupów może mieć zbawienny wpływ na środowisko.

"Wyprodukowanie jednej torebki foliowej zajmuje sekundę. Używamy jej pokonując drogę ze sklepu do domu, czyli średnio 20 – 30 minut. Pierwsza wyprodukowana na świecie torba foliowa jeszcze się nie rozłożyła. Upłynęło od tego czasu bowiem 50 lat, a potrzebnych jest dziesięć razy tyle!" - wskazują w komunikacie. "Czas przedświątecznych zakupów jest doskonałym momentem do zmiany nawyków zakupowych. Zrezygnujcie z foliówek, nie zaśmiecajcie swojego otoczenia" - czytamy.

Wystarczy zaplanować zakupy wcześniej i zabrać ze sobą eko-torbę. Każdy mieszkaniec Świdnicy może taką torbę dostać praktycznie za darmo. Wystarczy, że od 15 kwietnia zgłosi się do Urzędu Miejskiego w Świdnicy do Wydziału Gospodarki Odpadami, do pokoju nr 2 i zostawi jedną plastikową reklamówkę, a w zamian otrzyma ekologiczną torbę wykonaną z materiału.

Źródło: UM Świdnica

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO