Toruńska kwesta z rekordem

Prawie 23,5 tysiąca złotych wrzucili do puszek torunianie 1 listopada podczas kwesty na cmentarzu św. Jerzego.

Kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków jest organizowana w Toruniu od 17 lat. W tym czasie udało się odnowić ponad 30 mogił na toruńskich cmentarzach. Co roku akcję wspierają samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, środowiska artystów i aktywistów. Tym razem na cmentarzu św. Jerzego można było spotkać m.in. aktorkę Katarzynę Żak, muzyka Bogdana Hołownię oraz wioślarza Mirosława Ziętarskiego. Łącznie w 17. kweście wzięło udział ponad 90 wolontariuszy.

"Każdego roku w tym szczególnym okresie pamiętamy o wybitnych torunianach, oddanych i zasłużonych dla naszego miasta. Naszym obowiązkiem jest zadbanie o ich pamięć i zachowanie tego dorobku dla przyszłych pokoleń" – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski, tradycyjnie biorący udział w kweście.

Podczas ubiegłorocznej kwesty zebrano ponad 22 tys. zł, za które udało się odnowić nagrobek Franciszka Kruszelnickiego oraz kontynuowano prace przy nagrobku Heliodora Marjana Barałkiewicza.

Wynik tegorocznej kwesty jest najwyższy w historii. Torunianie na odnowę zabytkowych mogił przekazali niemal 23,5 tysiąca złotych. Zebrana kwota pozwoli na przeprowadzenie gruntownej odnowy nagrobka Stanisława Arkusiewicza, sędziego Sądu Okręgowego w międzywojennym Toruniu. Sędzia Arkusiewicz przybył do Torunia w latach 20., aby odbudować tu polską administrację. Był jednym z głównych budowniczych struktur państwowych w naszym mieście.

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO