Pojadą bez biletu. Legnica zmieniła uchwałę w sprawie ulgowych przejazdów MPK

Dzieci, uczniowie i emeryci będą jeździć autobusami MPK za darmo – zdecydowali legniccy radni. Za przejazd w granicach miasta nie zapłacą również uczniowie okolicznych gmin.
Fot. UM Legnica
Fot. UM Legnica

Nowelizacja wcześniejszych uchwał, dotyczących opłat ulgowych za usługi przewozowe Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, wynika głównie z postulatów włodarzy gmin Kunice, Miłkowice i Prochowice, które miały podpisane z Legnicą porozumienia o przewozach ich mieszkańców.

„Po marcowej zmianie uchwały uczniowie tych gmin dojeżdżali do legnickich szkół i wracali do domów bezpłatnie. Gminy musiałyby więc rekompensować Legnicy poniesione przez MPK straty za darmową jazdę w strefie pozamiejskiej. Dzięki majowej nowelizacji te obawy znikają” – wyjaśniają w komunikacie władze miasta.

Wszyscy mieszkający w mieście uczniowie legnickich szkół i dzieci od 4 roku życia do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej oraz seniorzy od 65 roku życia, będą w jego granicach (I strefa) jeździć autobusami MPK za darmo. Każdy musi mieć przy sobie dokumenty stwierdzające wiek, tożsamość, a uczniowie ważną legitymację szkolną.

Uczniowie z sąsiednich gmin, z którymi Legnica zawarła porozumienia, uczący się Legnicy, mogą podróżować za darmo w jego granicach. Podobny przywilej uzyskali wszyscy emeryci, renciści i osoby niepełnosprawne. Poza granicami miasta muszą mieć bilet ulgowy za 50 proc. do 70 roku życia. Później wszyscy podróżują za darmo.

Prezydencki projekt uchwały w tej sprawie rada miejska przyjęła podczas sesji pod koniec maja. Nowa uchwała RM wejdzie w życie po upływie 14 dni od opublikowania dokumentu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

Źródło: UM Legnica

aba/

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO