Ministerstwo Infrastruktury: pierwsze pieniądze na obwodnice miast jeszcze w tym roku

Jeszcze w 2020 r. zostaną przekazane pierwsze pieniądze na budowę zapowiadanych w programie PiS obwodnic miast – poinformował w Sejmie wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

„Zgodnie z zapowiedzią pana premiera Mateusza Morawieckiego w okresie 100 dni od momentu powołania obecnego rządu ten program zostanie pokazany, czyli wskażemy 100 obwodnic, które będą realizowane w najbliższej przyszłości” – poinformował wiceminister infrastruktury. 

Dopytywany przez posłów o terminy uruchomienia pierwszych inwestycji Weber podkreślił, że „pierwsze środki zostaną na ten cel wydatkowane w roku 2020”. Dodał przy tym, że będą one większe w latach przyszłych, „ponieważ siłą rzeczy realizacja budowlana będzie prowadzona przez kolejne lata”.

Mówiąc o skali zapotrzebowania na tego typu inwestycje wiceminister poinformował, że „w Polsce mamy zdiagnozowane potrzeby budowy 260 obwodnic, z czego 170 ma autentyczną potrzebę”. 

Weber zaznaczył, że z tych 170 rząd wyodrębni setkę, która będzie w najbliższych latach realizowana. 

Przedstawiciel MI odniósł się ponadto do kwestii funkcjonowania funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Poinformował, że w 2020 roku w ramach wsparcia z funduszu realizowanych ma być ponad 1700 nowych połączeń autobusowych. Ocenił, że w kolejnych latach zainteresowanie samorządów tym programem powinno być wyższe. 

mp/
 

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO