Miasta chcą świętować 15 lat członkostwa Polski w UE

1 maja w południe w wielu polskich miastach zabrzmi "Oda do radości". Będzie to kulminacyjny element kampanii Związku Miast Polskich #dziękUEmy, z okazji 15 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Wiele miast, powiatów i województw planuje na 15-lecie rozmaite wydarzenia. W Warszawie 1 maja Krakowskie Przedmieście będzie miejscem Festiwalu Europejskiego, ze strefami dla osób o różnych zainteresowaniach. W Sosnowcu i w Gdańsku zaplanowano koncert z udziałem Zbigniewa Hołdysa, Macieja Maleńczuka, Grzegorza Turnaua oraz innych gwiazd pod hasłem "Zjednoczeni w różnorodności". Opolski Urząd Marszałkowski, wraz z miastem Opole, organizują 4 maja wielką galę na terenach obok Centrum Wystawienniczo-Kongresowego - koncert z udziałem gwiazd polskiej piosenki, liczne atrakcje, stoiska promujące Unię Europejską. Podobne koncerty będą odbywały się w całym województwie. W Zgorzelcu 1 maja odbędzie się po obu stronach Nysy Festyn Europejski, który w południe zainaugurują burmistrzowie Zgorzelca i Goerlitz, częstując mieszkańców obu miast ogromnym tortem okolicznościowym, a zakończy wieczorna transgraniczna zabawa taneczna. To tylko kilka przykładów.

"Europa to nie jest jakaś odległa Bruksela. Europa to my! Nasze miasta są miastami europejskimi! Jesteśmy Europejczykami! Pochwalmy się naszymi sukcesami" - pisze w zaproszeniu skierowanym do miast prezes Związku Miast Polskich Zygmunt Frankiewicz. Zachęca, by 1 maja w polskich miejscowościach był radosnym świętem dla mieszkańców. "Chcemy, aby to właśnie z naszych miast i gmin poszedł w świat głośny przekaz europejski. Gorąco zachęcam Państwa do organizowania w Waszych miastach uroczystości, koncertów, konkursów i wszelkich innych wydarzeń dla mieszkańców, tak aby zaangażować ich we wspólne świętowanie rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej" - apeluje szef ZMP.

Ogólnopolską kampanię #dziękUEmy zainaugurowano w czwartek w Łodzi. "15 lat w UE to fantastyczny czas, gdy udało się zrobić bardzo wiele. Myślę, że żyjąc w pośpiechu, nie doceniamy tego. Dlatego rozpoczynamy kampanię, która ma nam uświadomić, jak wiele pozyskaliśmy z UE, jak wiele byliśmy w stanie dać od siebie, by wspólnymi siłami zmieniać naszą ojczyznę" – podkreśliła  prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

15 lat Polski w Unii Europejskiej to nie tylko nowa infrastruktura, zrewitalizowana przestrzeń publiczna, czy nowe obiekty sportowe i kulturalne. To również wspólny rynek, swoboda podróżowania, komunikowania się, wymiana kulturalna, edukacja, czy wspólne wartości - podkreślali podczas inauguracji prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Aby nadać wszystkim planowanym w miastach wydarzeniom związanym z rocznicą jednolity ogólnopolski charakter, ZMP wraz z miastami, zaproponował wspólną grafikę dotyczącą rocznicy 1 maja. Można ją wykorzystywać do druku plakatów, do komunikacji internetowej czy innych form promocji na dowolnych nośnikach. Sa tez materiały wideo - cztery 15-sekundowe spoty i jeden 2-minutowy, pokazujące różnorodne korzyści z naszego członkostwa w UE. Kampania będzie prowadzona także w mediach społecznościowych.

Jak pisze ZMP, zachęcając do wspólnego świętowania, 15 lat Polski w UE właśnie w miastach widać najlepiej. To nie tylko nowa infrastruktura, zrewitalizowana przestrzeń publiczna, czy nowe obiekty sportowe i kulturalne. Od 15 lat Polska jest częścią wspólnego rynku, którego łączne PKB ustępuje na świecie wyłącznie USA. Tysiące firm działających w polskich miastach potrafiło z powodzeniem wykorzystać możliwości, jakie daje taka sytuacja. I choć trudno przecenić wpływ członkostwa w UE na gospodarkę lokalnych ojczyzn, warto również pamiętać o licznych programach wymiany dla młodzieży, szkoleniach i kursach dla pracowników różnych branż, rozwoju turystyki oraz wielu projektach społecznych podnoszących jakość życia oraz niwelujących nierówności.

Z danych Związku wynika, że w ciągu ostatnich 15 lat polskie samorządy wydatkowały 220 mld zł na projekty unijne, z czego ponad 180 mld zł to przeznaczono na inwestycje: drogowe, na ochronę środowiska, gospodarkę komunalną. Pozostałą część Funduszy Unijnych samorządy przeznaczyły na tzw. projekty miękkie, m.in. aktywizację zawodową, turystykę, sport, kulturę.

woj/

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO