Legnica wyda 120 tys. zł na książki do szkolnych bibliotek

Osiem legnickich szkół podstawowych otrzyma w tym roku 120 tys. zł na zakup książek do bibliotek szkolnych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Zgodnie z wnioskiem gminy o dofinansowanie, pieniądze na powiększanie księgozbiorów trafią do: SP nr 1, SP nr 2, SP nr 6, SP nr 7, SP nr 10, SP nr 16, SP nr 18 i SP nr 19.

Każda z wymienionych szkół będzie mogła wzbogacić swoją bibliotekę na kwotę 15 tys. zł, zgodnie z diagnozą zainteresowań i potrzeb uczniów. W 2019 roku ogólna kwota wydatków na ten cel wyniesie 120 tys. zł, z czego dotacja rządowa wyniesie 96 tys., a wkład miasta – 24 tys. zł. Biblioteki szkolne, uczestniczące w programie, same dokonują wyboru planowanych do zakupu nowości wydawniczych i lektur. Zasięgają opinii uczniów i rodziców, konsultują się z biblioteką publiczną. Nowości wydawnicze mają uwzględniać zainteresowania młodzieży, pomagać im w rozumieniu i poznawaniu współczesnego świata.

W ramach programu biblioteki szkolne organizują projekty edukacyjne promujące czytelnictwo, często we współpracy z bibliotekami publicznymi lub pedagogicznymi oraz umożliwiają uczniom wypożyczanie większej ilości książek, również na okres ferii zimowych i wakacji.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa obejmuje lata 2016-2020. Przypomnijmy, że w poprzednich trzech jego edycjach dofinansowanie uzyskało łącznie 10 szkół ponadgimnazjalnych, w tym: I LO, II LO, V LO, Technikum nr 1 (CKZiU), nr 2 (ZSE), nr 3 (ZSTiO), nr 4 (ZSB), nr 5 (ZSE-M), Technikum Samochodowe oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1 w ZSE-M.

Łączna wartość zakupionych w ramach programu książek wyniosła dotychczas ponad 138 tys. zł, a w wkład własny miasta – ponad 27,6 tys. Do ostatniej już edycji programu (2019/2020) planuje się zgłosić siedem pozostałych szkół, w tym podstawowe, artystyczne i specjalne.

Źródło: UM Legnica

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO