Lahti z tytułem Zielonej Stolicy Europy 2021 r.

Miasto Lahti w południowej Finlandii zdobyło w czwartek tytuł Zielonej Stolicy Europy 2021 r.Nagroda dla mniejszych miejscowości, Zielonego Liścia Europy, trafiła do dwóch miast: irlandzkiego Limerick i belgijskiego Mechelen.
Fot. PAP
Fot. PAP

Miasto Lahti w południowej Finlandii zdobyło w czwartek tytuł Zielonej Stolicy Europy 2021 r.Nagroda dla mniejszych miejscowości, Zielonego Liścia Europy, trafiła do dwóch miast: irlandzkiego Limerick i belgijskiego Mechelen.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w norweskim Oslo, które jest tegoroczną Zieloną Stolicą (w 2020 r. będzie nią Lizbona). Europejskie miasta rywalizują o uznanie ich osiągnięć w dziedzinie ochrony środowiska.

Burmistrz Lahti Pekka Timonen odbierając nagrodę - m.in. czek na 350 tys. euro - zapowiedział, że do 2025 r. jego miasto będzie neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. "To nie jest plan, to się już dzieje, do tej pory zredukowaliśmy emisję dwutlenku węgla o 70 proc. w stosunku do poziomów z 1990 r., więc jesteśmy prawie u celu" – oświadczył.

Dodał, że miasto angażuje w cały proces mieszkańców, którzy otrzymują finansowe benefity za redukcję emisji dwutlenku węgla. "Mamy pierwszą na świecie neutralną pod względem emisji orkiestrę symfoniczną i wolny od dwutlenku węgla profesjonalny klub sportowy. Potrzebujmy przykładów, przewodników, ludzi, którzy inspirują innych" – powiedział Timonen.

W rozmowie z PAP burmistrz Lahti podkreślił, że kluczową rolę w transformacji energetycznej odegrają miasta. "Miasta muszą pracować nad rozwiązaniami, muszą robić więcej. Miasta są odpowiedzią na wiele naszych środowiskowych problemów. Zrównoważone miasto musi być inspiracją dla swoich mieszkańców, musi być inkluzywne, sprawić by wszyscy, młodzi i starzy, byli częścią tej transformacji" – zaznaczył.

Burmistrz Oslo Raymond Johansen zaznaczył, że trudno jest zmieniać się wystarczająco szybko i że potrzebni są miasta-liderzy.

"Jesteśmy pierwszą generacją, która widzi zmiany klimatyczne na własne oczy, i ostatnią, która może zadziałać. Mamy 20 lat, żeby powstrzymać emisję (gazów cieplarnianych – PAP)" – podkreślił.

Unijny komisarz ds. środowiska i spraw morskich Karmenu Vella, który wręczał nagrodę dla Lahti, powiedział, że Zielona Stolicy Europy jest jedną z najtrudniejszych konkurencji dla miast, jakie organizuje Komisja Europejska. "Tylko najlepsi z najlepszych trafiają do finału" – zaznaczył.

Co roku panel ekspertów ds. środowiska i jury wybiera na Zieloną Stolicę Europy jedno europejskie miasto. Nagroda przyznawana jest za udokumentowane osiągnięcia w dziedzinie standardów środowiskowych. Miasto musi być też zaangażowane w realizację ambitnych zadań na rzecz poprawy stanu środowiska i zrównoważonego rozwoju. W założeniu, Zielona Stolica jest wzorem do naśladowania oraz źródłem inspiracji i dobrych praktyk dla innych europejskich miast.

W konkursie mogą wziąć udział miasta z państw członkowskich UE, państw kandydujących, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Warunkiem jest populacja licząca ponad 100 tys. mieszkańców. Tytuł Zielonego Liścia Europy trafia do mniejszych miejscowości.

Lahti będzie 11. Z kolei Zieloną Stolicą Europy. Dotychczas ten tytuł nie trafił do żadnego polskiego miasta, choć w 2018 r. na krótkiej liście finałowej znalazła się Warszawa. Do tej pory tytuł zdobyły: Lizbona (2020), Oslo (2019), Nijmegen (2018) Essen (2017), Lublana (2016), Bristol (2015), Kopenhaga (2014), Nantes (2013), Vitoria-Gasteiz (2012), Hamburg (2011) i Sztokholm (2010).

Z Oslo Mateusz Kicka (PAP)

kic/ jm/

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO