Gminy zebrały miliony na rezonans dla szpitala powiatowego

Samorządy powiatu bolesławieckiego solidarnie zrzuciły się na zakup rezonansu magnetycznego dla szpitala powiatowego.

Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu (woj. dolnośląskie) kończy przygotowywanie nowej pracowni diagnostyki obrazowej, która rozpocznie działalność w kwietniu. W lutym trafił do niej rezonans magnetyczny General Electric, zakupiony za 5 mln zł. Z tej kwoty 3,5 mln zł wyłożyły samorządy z powiatu bolesławieckiego, pozostałe środki zapewnił szpital.

„Inicjatywa narodziła się w połowie 2019 roku, gdy przedstawiliśmy wizję własnej pracowni diagnostyki obrazowej. Do tej pory dzierżawił ją podmiot prywatny. Pomysł udało się zrealizować dzięki odpowiedzialnemu podejściu władz samorządowych, myślących o zdrowiu mieszkańców" - mówi Kamil Barczyk, dyrektor ZOZ w Bolesławcu.

Samorządy sfinansowały zakup urządzenia proporcjonalnie do liczby mieszkańców.

Obsługujemy 100 tys. mieszkańców powiatu. Oznacza to, że samorządy wyłożyły na zakup rezonansu po 35 złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca” - dodaje Kamil Barczyk.

W pracowni diagnostyki obrazowej obok rezonansu jest tomograf komputerowy oraz sprzęt rtg. Szpital w Bolesławcu przyjmuje rocznie ok. 20 tys. pacjentów. Jak szacuje dyrektor placówki, pracownia diagnostyki obrazowej będzie obsługiwać około 80-100 pacjentów dziennie.

„Pracownia ma dla nas ogromne znaczenie a rezonans jest takim stetoskopem XXI wieku. W naszym szpitalu jest m.in. oddział neurologiczny, pediatryczny, ortopedyczny, chorób wewnętrznych, chirurgii oraz chorób zakaźnych”- uzupełnia dyrektor Kamil Borczyk. Podkreśla on, że współpraca z samorządami to w praktyce jedyna możliwość rozwoju szpitala.

W nowej unijnej perspektywie finansowej trudno liczyć na duże środki. 2019 rok nasz szpital zakończył stratą, jednak poniżej kosztu amortyzacji, a zatem powiat nie będzie musiał do nas dopłacać. Problemem są dla nas m.in. rozliczenia z Narodowym Funduszem Zdrowia, musimy kredytować procedury medyczne, za które są nam następnie zwracane pieniądze" - dodaje dyrektor.

Kamil Barczyk kieruje ZOZ w Bolesławcu od połowy 2019 roku. Urodzony w 1989 r., należy do młodego pokolenia menedżerów służby zdrowia.

Największą kwotę na zakup rezonansu wyłożył Bolesławiec.

Samorząd miejski od wielu lat udziela wsparcia finansowego zarówno szpitalowi powiatowemu, jak i szpitalowi wojewódzkiemu w Bolesławcu. Dotychczas szpital powiatowy uzyskiwał pomoc finansową na modernizacje i remonty poszczególnych oddziałów oraz zakup sprzętu, m.in. sztucznej nerki, laparoskopu, gastroskopu, respiratora, video-endoskopu, kardiomonitora, ambulansu, wyposażenia stanowiska intensywnej terapii. W lipcu ubiegłego roku zapadła decyzja o dofinansowaniu zakupu rezonansu magnetycznego. Radni podjęli decyzję o przeznaczeniu 1 168 050 zł" - mówi Piotr Roman, prezydent Bolesławca.

Mieszkańcy Bolesławca i gmin powiatu bolesławieckiego już nie będą musieli jeździć do szpitali w innych miejscowościach na badanie rezonansem magnetycznym. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jakie znaczenie mają urządzenia diagnostyczne, które umożliwiają rozpoznanie nowotworów już we wczesnym stadium" - dodaje prezydent.

Ile wydały samorządy na rezonans

gmina miejska Bolesławiec 1 168 050 zł
powiat bolesławiecki 783 976 zł
gmina Nowogrodziec 457 740 zł
gmina Bolesławiec 440 000 zł
gmina Warta Bolesławiecka 200 000 zł
gmina Gromadka 161 000 zł

Pod koniec lutego Związek Powiatów Polskich wystąpił do przewodniczącego parlamentarnego zespołu ds. szpitali powiatowych z postulatami mającymi poprawić dramatyczną sytuacją szpitali.

jp/

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO