Gmina Ostrowiec przejmie w zarządzanie drogi powiatowe w mieście

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski przejmie w zarządzanie drogi powiatowe w tym mieście. Podpisała już wstępne porozumienie ze starostwem w tej sprawie.
Fot. UM Ostrowiec Świętokrzyski
Fot. UM Ostrowiec Świętokrzyski

„Już wkrótce mieszkańcy przestaną się żalić na zaśmiecone czy niewykoszone drogi powiatowe przebiegające przez Ostrowiec Świętokrzyski. Niewykoszone pobocza, nieodśnieżone chodniki czy ścieżki rowerowe znajdujące się przy drogach powiatowych, jak to miało miejsce w ciągu ostatnich kilku lat, przejdą do przeszłości. Na mocy podpisanego wstępnego porozumienia pomiędzy Gminą Ostrowiec Świętokrzyski a Starostwem Powiatowym za stan dróg powiatowych znajdujących się na terenie Ostrowca od kwietnia tego roku odpowiedzialne będzie miasto. To będzie gwarancją wysokiej jakości świadczonych usług i jednocześnie pozwoli wprowadzić oszczędności w starostwie, które głównie przez sytuację w szpitalu jest w tragicznej kondycji finansowej” – pisze gmina Ostrowiec Świętokrzyski w swym komunikacie na ten temat.

- Miasto przejmuje na swoje barki kolejne zadanie i odpowiedzialność, a starostwo pozbywa się pewnego obszaru działania ze swojego zakresu, ale na tym między innymi polega dobra współpraca - mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. - Chcemy zapewnić odpowiedni komfort mieszkańcom naszego miasta i regionu. Mieszkańców nie interesuje czy poruszają się drogą gminną czy powiatową. Drogi mają być zadbane, a na chodnikach ma być bezpiecznie. Miasto jest bardzo dobrze przygotowane do bieżącego utrzymania dróg. Na pewno przybędzie nam obowiązków, ale w Ostrowcu Świętokrzyskim funkcjonują dwie firmy Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Zakład Usług Miejskich, które na pewno z nowym zadaniem sobie poradzą.

Miasto przejmuje pieczę nad 23 drogami powiatowymi o łącznej długości prawie 40 km. Będzie odpowiadać za ich utrzymanie, czyli sprzątanie, odśnieżanie, koszenie oraz remonty cząstkowe. Natomiast te drogi nadal będą stanowić majątek powiatu, starostwo będzie partycypować w kosztach ich utrzymania, a także występować o środki zewnętrzne na związane z nimi inwestycje.

Władze Ostrowca zapewniają, że „budżet miasta jest przygotowany na przejęcie w zarządzanie dróg powiatowych”. Dodają, że „że jeżeli będzie możliwość pozyskania funduszy unijnych lub rządowych na poprawę infrastruktury drogowej tych ulic, to miasto będzie partycypować w kosztach, ponieważ sytuacja finansowa starostwa na to nie pozwala”.

Wstępne porozumienie zostało podpisane w piątek, 4 stycznia, ale miasto „zaopiekuje” się drogami powiatowymi od kwietnia, ponieważ do tego miesiąca obowiązują umowy zawarte wcześniej. - Teraz samorządy współpracują, a nie konkurują– mówi starosta ostrowiecki Marzena Dębniak. - Prowadzimy rozmowy ze wszystkimi gminami z terenu naszego powiatu w sprawie partycypowania w kosztach utrzymania dróg powiatowych.

jmk/
 

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO