Gdańsk ma ofertę mieszkań dla powracających z zagranicy

Gdańsk zachęca osoby pracujące za granicą do powrotu do Polski i osiedlenia się w mieście - właśnie ruszył nabór wniosków w programie, który oferuje mieszkanie oraz pomoc w podjęciu pracy.

Program "Gdańskie Mieszkania dla Powracających" Rada Miasta Gdańska przyjęła w lutym 2019 r. Nabór wniosków ruszył 3 czerwca i potrwa do 2 lipca.

Miasto Gdańsk wyznaczyło w tym roku trzy mieszkania w powstającym właśnie budynku przy ul. Kieturakisa 6 na Dolnym Mieście realizowanym przez TBS Motława. Mieszkania są trzypokojowe o powierzchni: 45,92 m2, 56,81 m2, 66,77 m2.

"Mieszkania będą przygotowane +pod klucz+, w budynku z podziemnym miejscem garażowym oraz windą. Dzięki współpracy Urzędu Miejskiego z Gdańskim Urzędem Pracy przyszły najemca uzyska także pomoc w podjęciu pracy dzięki wsparciu asystenta" - informuje dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Gdańsku Piotr Kryszewski.

Jak dodaje, "rodziny powracające z zagranicy mają szansę na przydział lokalu mieszkalnego z nowego budownictwa TBS bez konieczności udokumentowania wcześniejszego swojego tzw. centrum życiowego Gdańsku i bez oczekiwania w kolejce".

Miasto Gdańsk podkreśla, że program niesie korzyści nie tylko dla jego uczestników, ale też dla samej gminy. "Rodziny zyskują miejsce do zamieszkania i wsparcie po powrocie z zagranicy. Miasto Gdańsk korzysta dzięki zwiększeniu liczby osób mieszkających, pracujących w Gdańsku oraz opłacających podatki w mieście, a nie zagranicą, a także pozyskanie chętnych do wpłaty partycypacji i opłacania czynszu w budynkach TBS" - podkreślono w komunikacie prasowym.

Wnioski o mieszkanie mogą składać osoby posiadające polskie obywatelstwo, które udokumentują, że w okresie ostatnich 3 lat wraz z osobami zgłoszonymi we wniosku przebywały za granicą. Kolejnym warunkiem jest by gospodarstwo domowe składało się minimum z dwóch osób. Punkty dodatkowe można zyskać m.in. gdy nie przekroczyło się 35 roku życia, wychowuje się co najmniej jedno dziecko (więcej punktów za posiadanie więcej niż 2 dzieci), za granicą przebywało się pięć lat, a wcześniej miejscem zamieszkania był Gdańsk.

Miasto podkreśla jednak, że "program jest skierowany nie tylko do mieszkańców Gdańska - Gdańsk ma być miejscem docelowym, w którym chce zamieszkać, i podjąć pracę, wnioskodawca".

Rozstrzygnięcie naboru ma nastąpić w sierpniu, a lokale mają być wydane najemcom od 1 września.

Wnioski można składać osobiście lub pocztą w kancelarii Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Czynsz za lokale w programie "Gdańskie Mieszkania dla Powracających" wynosi: za mieszkanie 45,90 m2 - 755,38 zł plus media (do tego najemca musi wpłacić kwotę udziału w TBS - ok. 41 tys. zł i kaucję zabezpieczającą - ok 9 tys. zł.; za mieszkanie 56,81 m2 - 934,52 zł plus media (udział ok. 50 tys. zł, kaucja ok. 11 tys. zł); za mieszkanie 66,77 m2 - 1.098,37 plus media (udział ok. 60 tys. zł, kaucja ok. 13 tys. zł.).

js/

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO