Dulkiewicz będzie kandydować na prezydenta Gdańska

Aleksandra Dulkiewicz poinformowała we wtorek, że podjęła decyzję o kandydowaniu na urząd prezydenta Gdańska. Przedterminowe wybory - 3 marca.

Zapowiedziała, że będzie kandydowała z listy stowarzyszenia "Wszystko dla Gdańska", które zostało założone przez Pawła Adamowicza. "Tworzyliśmy je wspólnie i jest to środowisko progdańskie, proobywatelskie i chciałabym je godnie reprezentować" - dodała.

"Przez ostatnie niemal 13 lat współpracowałam z prezydentem Pawłem Adamowiczem, przez te lata przekazał mi swoją mądrość, dzielił się doświadczeniem, wprowadzał w trudną materię zarządzania miastem, współpracy z ludźmi, rozmów z mieszkańcami. Uczył mnie jak patrzyć na Gdańsk jego oczami i jak kochać gdańszczanki i gdańszczan, jak oddawać im ta miłość, którą oni dają temu miastu" - mówiła Dulkiewicz. "Choć kontekst jest bardzo trudny, bolesny, dla mnie osobiście również bardzo bolesny, wiem, że pan prezydent by sobie tego życzył" - oświadczyła.

Dulkiewicz dodała, że jej programem przed przedterminowymi wyborami będzie program, z którym do jesiennych wyborów szedł Paweł Adamowicz. Został on - jak przypomniała - zawarty w umowie koalicyjnej między stowarzyszeniem "Wszystko dla Gdańska" a Koalicją Obywatelską. "Tam zostały zawarte punkty programowe, czyli +50 celów Adamowicza+ i +Wszystko dla Gdańska+ plus program Koalicji Obywatelskiej" - zaznaczyła.

"Bardzo bym chciała, żeby te wybory nie były walką polityki i polityków, ale rozsądnym zastanowieniem się nad spuścizną Pawła Adamowicza, ale też nad rozwojem naszego miasta dla dobra gdańszczań" - podkreśliła.

P.o. prezydenta poinformowała, że we wtorek zostali powołani trzej zastępcy prezydenta, reprezentujący zarówno stowarzyszenie "Wszystko dla Gdańska", jak i PO. Są to Piotr Borawski, Piotr Grzelak i Piotr Kowalczuk.

Aleksandra Dulkiewicz ma 39 lat. Gdańszczanka od dwóch pokoleń. Jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Działała w stowarzyszeniu Młodzi Konserwatyści i w Stronnictwie Konserwatywno-Ludowym. W 2006 roku została asystentką prezydenta Pawła Adamowicza. W latach 2009–2014 była zatrudniona w Europejskim Centrum Solidarności, a w okresie 2014–2017 w Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Invest. Brała udział w przygotowaniu Euro 2012 w Gdańsku.

Radna dwóch ostatnich kadencji z list Platformy Obywatelskiej. Od 20 marca 2017 do 14 stycznia 2019 roku była zastępcą prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej. Podczas jesiennych wyborów samorządowych była szefową sztabu wyborczego Pawła Adamowicza. Zawiesiła wówczas członkostwo w PO. W wyborach tych uzyskała reelekcję do rady miasta z listy "Wszystko dla Gdańska".

Po zabójstwie Pawła Adamowicza premier powierzył jej funkcję pełniącej obowiązki prezydenta Gdańska.

woj/

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO