Częstochowa stawia na nowe autobusy

Fabrycznie nowych MAN-ów będzie w sumie dwanaście – MPK ma już sześć z nich. Spełniają najwyższe normy ekologiczne i są przyjazne m.in. osobom z niepełnosprawnościami. Sukcesywne odnawianie taboru autobusowego to element programu ,,Lepsza komunikacja w Częstochowie.”

Wszystkie 12 nowych autobusów jeszcze w tym roku wyjedzie na ulice Częstochowy. Flota Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego wzbogaciła się na razie o pierwszą transzę pojazdów – pozostałe mają trafić do częstochowskiego przewoźnika w najbliższych dniach.

12-metrowe MAN-y A37 z napędem dieslowskim spełniają najbardziej rygorystyczne normy niskiego poziomu emisji spalin EURO 6. Są wyposażone w automatyczny system gaśniczy, klimatyzację, monitoring, elektroniczny system informacji, a także system zliczania potoków pasażerskich (służący m.in. racjonalnemu gospodarowaniu taborem). W autobusach są też m.in. biletomaty, sieć wifi i porty USB. Pojazdy są wygodne również dla pasażerek i pasażerów ze szczególnymi potrzebami – osób z niepełnosprawnościami oraz słabowidzących i słabosłyszących.

Wartość kontraktu to 14,3 mln zł – z czego 9 mln pochodzi z unijnego dofinansowania. Zakup MAN-ów to kolejny element realizacji programu ,,Lepsza Komunikacja w Częstochowie”. Miasto podejmuje w jego ramach działania służące sukcesywnej poprawie warunków komunikacji drogowej, publicznej i rowerowej. Jednym z istotnych elementów programu jest konsekwentne rozwijanie niskoemisyjnego transportu zbiorowego, przy jednoczesnym tworzeniu zachęt do korzystania z niego.

– Wprowadzając np. zwolnienia z opłat za przejazdy środkami MPK dla częstochowskich uczniów nie zapominamy jednocześnie o inwestowaniu m.in. w nowy tabor autobusowy i tramwajowy – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Na pokładzie nowoczesnych MAN-ów są udogodnienia, które mają szanse przekonać więcej osób do komunikacji miejskiej.

4 grudnia w zajezdni przy alei Niepodległości odbyła prezentacja nowych pojazdów przez miejskiego przewoźnika. W spotkaniu obok prezydenta miasta i zarządu MPK, uczestniczył przedstawiciel MAN Truck&Bus Polska Zdzisław Piekorz.

Flota transportowa częstochowskiego MPK sukcesywnie się odmładza – zakupom nowych pojazdów towarzyszy bowiem stopniowe eliminowanie starszych autobusów. Kiedy wszystkie zakupione MAN-y będą już w dyspozycji MPK, średni wiek całego taboru autobusowego miejskiej spółki wynosić będzie zaledwie 6,6 roku.Oznacza to wyraźne odmłodzenie używanych przez MPK autobusów – w2010 roku przeciętny wiekpojazdów MPKwynosił blisko 11 lat. Przypomnijmy, że w zeszłym 2017 roku częstochowskie MPK wzbogaciło się o 40 nowych autobusów marki Solaris. Ich zakup był również dofinansowany ze środków projektu unijnego.

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO