Częstochowa ma już 800 lat

W 1220 roku, w dokumencie biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża, po raz pierwszy odnotowana została nazwa miejscowa „Częstochowa”. W roku jubileuszowym samorząd zaprasza na specjalnie przygotowaną stronę internetową, gdzie na osi czasu można znaleźć najważniejsze wydarzenia z życia miasta.
Fot. UM Częstochowa
Fot. UM Częstochowa

Osiemsetna rocznica pierwszej pisemnej wzmianki o Częstochowie jest powodem do dumy, świadectwem, że nasze miasto ma bogatą historię sięgającą aż 8 wieków wstecz i okazją, by przypomnieć dzieje miasta.

Wszystkich zainteresowanych wielkim jubileuszem chcemy zaprosić do odbycia krótkiej podróży w czasie. To zadanie niełatwe, zważywszy na sytuację związaną ze stanem epidemii oraz ogrom i szczegółowość informacji historycznych.

Żeby nikogo nie wyciągać z domu, postanowiliśmy oprzeć się na możliwości, jakie daje sieć. Zapraszamy do poznania nowej strony internetowej www.800.czestochowa.pl opartej o oś czasu, która prezentuje wybrane wydarzenia z życia Częstochowy.

Zaczynamy od zaproponowania stu dat, których waga czasem jest nieporównywalna, ale zdecydowaliśmy się na takie zestawienie, by pokazać różne oblicza naszego miasta. Dzięki współpracy z Muzeum Częstochowskim i częstochowskim oddziałem Archiwum Państwowego zakres tematyczny będzie się powiększał. W jubileuszowym roku będziemy stale wzbogacać prezentowane treści, dzięki czemu stworzymy powody, by do niej wracać.

Oczywiście zachęcamy do zgłaszania ważnych wydarzeń, które według mieszkanek i mieszkańców powinny znaleźć się na stronie dedykowanej jubileuszowi 800 lat dziejów pisanych miasta.

 

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO