Cytologia ratuje życie

Cytologia to proste, bezbolesne i w pełni refundowane badanie, które diagnozuje bezobjawowe zmiany przednowotworowe szyjki macicy. W początkowym stadium rozwoju są one całkowicie uleczalne, dlatego tak ważne jest ich możliwie jak najwcześniejsze wykrycie.

W Polsce rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej stwierdzanych nowotworów złośliwych u kobiet. Codziennie u 10 Polek diagnozuje się tę chorobę. Tymczasem umieralność na raka szyjki macicy maleje wprost proporcjonalnie do rozpowszechnienia badań cytologicznych. Np. w Skandynawii wykrywa się rocznie zaledwie kilka przypadków raka szyjki macicy. Tam ginekolog w ciągu całej swojej praktyki może nawet nie mieć okazji zaobserwować, jak wygląda taki nowotwór. Skandynawowie poradzili sobie z tą chorobą, ponieważ udało im się objąć badaniami profilaktycznymi prawie 90 procent kobiet.

Od wczesnej młodości

Po raz pierwszy kobieta powinna zgłosić się na badanie cytologiczne około 20. roku życia, a następnie powtarzać je do 65. roku życia. Próbkę tkanek do badania pobierze każdy lekarz ginekolog podczas umówionej wizyty. Cytologię należy robić co 3 lata - jeżeli wynik ostatniej jest prawidłowy. Natomiast, jeśli nie jest prawidłowy albo kobieta należy do tzw. grupy zwiększonego ryzyka (np. często zmienia partnerów seksualnych, jest nosicielką HIV lub wirusa brodawczaka ludzkiego, zażywa leki zmniejszające odporność organizmu), powinna poddawać się badaniu co roku albo częściej, jeżeli tak zadecyduje lekarz.

Szybko i bezboleśnie

Badanie najlepiej zaplanować w pierwszej połowie cyklu, 4-5 dni po miesiączce i nie później niż 4-5 dni przed kolejną. Wymazu z szyjki macicy nie pobiera się w czasie miesiączki. Jeśli w czasie umówionej wizyty kobieta ma jakiś stan zapalny narządu rodnego, należy przełożyć wizytę i najpierw wyleczyć infekcję.

Przez 3 dni poprzedzające cytologię nie zaleca się stosowania leków dopochwowych, w tym również dopochwowych środków antykoncepcyjnych, nie powinno się też wykonywać irygacji pochwy. Zaleca się powstrzymanie się od współżycia płciowego i korzystania z wibratora. Przed wizytą u lekarza należy delikatnie umyć miejsca intymne.

Cytologia to badanie bezbolesne i szybkie. Lekarz najpierw wprowadza do pochwy wziernik, a przez niego małą szczoteczkę na dość długiej rączce. Pobraną próbkę wysyła do analizy pod mikroskopem. Badania cytologiczne przede wszystkim pozwalają wykryć stany przednowotworowe, które we wczesnym stadium rozwoju są uleczalne. W przypadku stwierdzenia niepokojących zmian, pacjentka kierowana jest na dalszą diagnostykę i leczenie. Jak pokazują doświadczenia krajów skandynawskich przed rakiem szyjki macicy można się ustrzec. (PAP)

MS

Konsultacja merytoryczna: prof. Włodzimierz Olszewski, konsultant patomorfolog, cytopatolog, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Kampania realizowana w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, zadanie Promocja zdrowia i profilaktyka nowotworów, finansowana ze środków Ministra Zdrowia.
www.gov.pl/zdrowie
www.planujedlugiezycie.pl

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO