Prawo.pl: nadmierna biurokracja uciążliwa dla nauczycieli

Do piętrzenia się biurokratycznych obowiązków przyczyniają się dyrektorzy szkół, oceniła większość nauczycieli, odpowiadając na ankietę, przeprowadzoną przez Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Większość respondentów stwierdziła w badaniu, że dyrektorzy wymagają od nich spełniania dodatkowych, nie zawsze wynikających wprost z przepisów, formalności, ustaliło Prawo.pl. 

W badaniu ZNP wzięło udział 18 405 nauczycieli. Związek przesłał wyniki ankiety ministrowi edukacji Dariuszowi Piontkowskiemu oraz przewodniczącemu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Nauczyciele w odpowiedzi na ankietę wskazali 50 dokumentów, które utrudniają im wykonywanie obowiązków - w tym tylko 5 z nich wynika stricte z przepisów, pozostałe należą do obowiązków dyrektora lub w ogóle nie obowiązują, ale dyrektor lub organ nadzoru wymaga ich przedstawiania.

„Postulujemy eliminację papierowego nadzoru - mówi Prawo.pl Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP. - W interesie uczniów leży to, by ze szkoły zniknęły zbędne dokumenty, nauczyciele będą mieli dla nich więcej czasu. Postulujemy stworzenie wykazu obowiązkowych dokumentów, obowiązków dyrektora oraz stworzenie lepszych mechanizmów doskonalenia organów nadzorujących pracę szkoły” - wyjaśnia.

Ograniczenie biurokratycznych obowiązków nauczycieli obiecywał resort edukacji, odpowiadając na postulaty strajkujących pedagogów. Prawo i Sprawiedliwość wpisało sobie również ten cel do programu na przyszły rok.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/oswiata/ograniczenie-szkolnej-biurokracji-postulaty,474582.html

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP
 

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO