Młodzi Polacy i Węgrzy dyskutują w Krasiczynie o kulturze, demokracji, historii i mediach

W podkarpackim Krasiczynie rozpoczęło się w poniedziałek czterodniowe spotkanie młodych Polaków i Węgrów, którzy dyskutują o kulturze i dziedzictwie obu narodów, ale także o polityce czy mediach. To już druga edycja corocznego wydarzenia, które pod nazwą Uniwersytet Letni zorganizowane zostało przez Instytut Felczaka. Spodziewany jest udział około 200 osób.
PAP/ Zamek w Krasiczynie
PAP/ Zamek w Krasiczynie

Organizatorem spotkania młodzieży jest Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, powołany przez polski parlament w 2018 roku. Zadania Instytutu Felczaka to m.in.: pielęgnowanie polsko-węgierskich tradycji oraz propagowanie nauki języka, kultury i polsko-węgierskiej współpracy młodzieżowej, naukowej, oświatowej, kulturalnej, gospodarczej i sportowej.

Podczas czterodniowego wydarzenia na Zamku w Krasiczynie młodzież będzie przysłuchiwała się licznym debatom na temat demokracji, Unii Europejskiej, idei Trójmorza czy też dziedzictwa kulturowego Polski i Węgier. Uczestnicy zapoznają się z prezentacjami na temat obrazu Polaków i Węgrów w literaturze oraz wyników badań węgierskiej opinii publicznej na temat Polski. Nie zabraknie dyskusji o internecie oraz zjawisku fake newsów.

Uniwersytet Letni jest również okazją do obejrzenia filmów dokumentalnych i fabularnych oraz prezentacji książek, dotyczących problematyki istotnej dla obu narodów. Na wieczory zaplanowano koncerty i prezentacje tańców ludowych.

Gośćmi wydarzenia będą m.in. wicemarszałek Sejmu prof. Ryszard Terlecki i wiceprzewodniczący węgierskiego Zgromadzenia Narodowego dr János Latorcai, jak również naukowcy i przedstawiciele administracji państwowej z obu krajów.

Patronem Instytutu jest Wacław Felczak (1916-1993), polski historyk, wybitny znawca tematyki węgierskiej i środkowoeuropejskiej, żołnierz polskiego Państwa Podziemnego, który w czasie II wojny światowej kierował ruchem kurierów pomiędzy Rządem RP na uchodźstwie a okupowanym krajem.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

 

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO