Wystartowała rekrutacja do akcji Młodzi Głosują

Rusza akcja Młodzi Głosują, podczas której w szkołach w całej Polsce odbędzie się symulacja wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Fot. mlodziglosuja.pl
Fot. mlodziglosuja.pl

W ramach akcji Młodzi Głosują uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych przygotowują i przeprowadzają w swoich szkołach, organizują w swojej szkole młodzieżowe wybory na podobnych zasadach, na jakich przeprowadzane są wybory powszechne. Przeprowadzają też działania edukacyjne na temat zasad i znaczenia udziału obywateli w wyborach demokratycznych.

Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach.

„Założenie, że młody człowiek nie będzie interesował się polityką i nie będzie w ogóle głosował do ukończenia 18 roku życia, a następnie nagle stanie się zainteresowanym polityką, świadomym, aktywnym i głosującym obywatelem jest złudne. Głosowanie w wyborach jest w pewnym sensie nawykiem, który należy kształtować” – podkreślają organizatorzy.

Jak przypominają, najniższą frekwencję na przestrzeni ostatnich 10 lat odnotowano właśnie w czasie wyborów do Parlamentu Europejskiego – 24,5% w 2009 r. i 23,8% w 2014 roku.

Szkoły zainteresowane udziałem w akcji Młodzi Głosują mogą już brać udział w rekrutacji.  Młodzieżowe wybory odbędą się w dniach 20 – 24 maja, a więc w tygodniu poprzedzającym właściwe głosowanie. Według szacunków organizatorów w projekcie weźmie udział przynajmniej 1000 szkół.

„Liczymy, że w tym roku mimo napiętej sytuacji w szkołach, młodzi będą mieli szansę udziału w tej ważnej i potrzebnej lekcji obywatelskiej” – czytamy w komunikacie.

Młodzi Głosują towarzyszy wszystkim wyborom i referendom państwowym od 1995 roku. Dotychczas w akcji uczestniczyło niemal 3 miliony uczniów i uczennic. Tylko w 2015 roku w młodzieżowych wyborach parlamentarnych wzięło udział 1 400 szkół i ponad 200 000 młodych wyborców.

aba/

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO