W dwóch unijnych krajach rozpoczęło się głosowanie do PE

Głosowaniem w Holandii i Wielkiej Brytanii rozpoczęły się w czwartek eurowybory, które zadecydują, kto zasiądzie w Parlamencie Europejskim w kadencji 2019-2024
© European Union 2019 - Source : EP
© European Union 2019 - Source : EP

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Europie rozpoczęło głosowanie w Holandii i Wielkiej Brytanii, a zakończy zamknięcie lokali wyborczych we Włoszech w niedzielę o godz. 23. 

W piątek, który będzie drugim dniem głosowań, swój głos oddadzą mieszkańcy Irlandii. Tego dnia rozpocznie się również dwudniowe głosowanie w Czechach. W sobotę zagłosują obywatele Łotwy, Malty i Słowacji. Natomiast w niedzielę do urn wyborczych udadzą się wyborcy pozostałych 21 krajów, w tym Polski.

"Lokale wyborcze +zamkną się+ o godzinie 23 we Włoszech i to będzie koniec cyklu wyborczego. Te godziny są ważne ze względu na ciszę wyborczą. Zgodnie z rozporządzeniem Rady i Paramentu, cisza wyborcza trwa do zamknięcia lokali w ostatnim państwie członkowskim, czyli we Włoszech, i do tego czasu nie wolno udostępniać oficjalnych wyników wyborów europejskich. Państwa członkowskie zobowiązały się do zachowania tej ciszy wyborczej" – wskazuje Piotr Wolski, attaché prasowy w Biurze Parlamentu Europejskiego w Polsce.

Liczba posłów do PE po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, spadnie do 705. Jeśli Wielka Brytania nadal będzie państwem członkowskim UE w dniu 2 lipca, obecny skład (751 eurodeputowanych) będzie obowiązywał do daty wystąpienia kraju ze Wspólnoty. Polska do momentu brexitu będzie miała 51 swoich reprezentantów, a po jego zakończeniu – 52.

kic/

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO