Umacnianie relacji w rodzinie celem kampanii Nierozerwalni

Więzi rodzinne są przez większość badaczy wskazywane jako jeden z najważniejszych czynników chroniących przed podejmowaniem przez młodych ludzi zachowań ryzykownych – podkreśla Robert Frączek z Państwowej Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. To właśnie na ich istotę zwraca uwagę kampania Nierozerwalni.
PAP/M. Kmieciński
PAP/M. Kmieciński

„Tak naprawdę mówimy o trzech fundamentach, które mogą mieć ogromne znaczenie czy w przyszłości dzieciaki będą miały jakieś problemy. Po pierwsze to jest bliskość, po drugie to jest komunikacja. Trzecim filarem jest wsparcie” – wskazuje Robert Frączek. Podkreśla, że w samej kampanii niewiele jest materiałów, które mówią wprost o zachowaniach ryzykownych, o alkoholu, narkotykach, natomiast wiele miejsca poświęca się relacjom, ich wzmacnianiu, o tym jak rozmawiać, również na trudne tematy.

W ramach kampanii realizowane są działania, których celem jest zmiana świadomości społecznej w zakresie więzi rodzinnych. Mają one za zadanie wzmacniać kompetencje wychowawcze rodziców, upowszechniać wiedzę o tym, w jaki sposób budować i rozwijać prawidłowe relacje między poszczególnymi członkami rodziny.

„Kampania Nierozerwalni stoi na dwóch fundamentach, bazie merytorycznej - tą bazą merytoryczną jest strona www.nierozerwalni.org, z różnego rodzaju artykułami, poradami merytorycznymi o tym jak budować mądrze i kreatywnie rodzinę. Natomiast sercem kampanii są media społecznościowe za pośrednictwem których staramy się pobudzać, inspirować. To przede wszystkim Facebook, Instagram i YouTube „Nierozerwalni”. Na Youtube powstała seria "Przepis na Rodzinę". Spotykamy się w niej z rodzinami z całej Polski (m.in. z Agnieszką Kaczorowską-Pela, Staszkiem Karpielem-Bułecką), aby rozmawiać z nimi o kreatywnym i świadomym budowaniu rodziny. Każda historia rodziny jest niezwykła, inspirująca i skłaniająca do refleksji. Każdy może wziąć coś dla siebie z "przepisu" rodziny przedstawionej w odcinku” – wyjaśnia Łukasz Terlikowski, koordynator kampanii. Wyjaśnia, że poza merytorycznymi poradami znajdziemy również różnorodne ćwiczenia i praktyczne porady na mądre i aktywne spędzanie czasu.

Dodaje, że od Nierozerwalnych możemy nauczyć się mądrego budowania rodziny, skupienia się na tych rzeczach, które są istotne, na mądrym i efektywnym spędzaniu czasu.

„To, w jaki sposób rodzice będą budować relacje z dziećmi, w jaki sposób będą budować relacje ze sobą, jak dzieci będą ze sobą funkcjonowały, będzie miało niesamowity wpływ na to jakie te dzieci będą w przyszłości, jakimi ludźmi będą, na kogo wyrosną i jak później będą budować swoje rodziny” – wyjaśnia znaczenie kampanii.

Istotę tych więzi podkreśla Monika Gomułka, jedna z ambasadorek kampanii Nierozerwalni. Przyznaje, że czerpanie z wiedzy i doświadczenia innych rodzin jest niezwykle inspirujące i budujące. Wierzy również, że te silne więzi rodzinne będą silnym fundamentem dla jej dzieci.

„W momencie, kiedy nasze dzieci widzą kochających się rodziców, rodziców, którzy okazują sobie czułość, my widzimy, że oni czują się bezpieczni i to jest dla nich najważniejsze, to poczucie bezpieczeństwa, które mają we własnym domu. Przez to budujemy relacje z dziećmi, zaufanie, a kiedy oni nam ufają, mogą nam o wielu rzeczach powiedzieć” - przyznaje.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

 

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO