Rotunda już otwarta - serce stolicy znów bije mocniej

Warszawiacy znów mogą umawiać się na randki pod kultową Rotundą. Aktualnie w Rotundzie oprócz Oddziału PKO Rotunda, na pierwszym piętrze znajduje się Strefa Spotkań, gdzie można miło spędzić czas przy kawie. Symbol stolicy po rewitalizacji zachował swój pierwotny kształt, ale jednocześnie zyskał wiele nowoczesnych rozwiązań architektonicznych i technologicznych.
PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu

„Rotunda to nie tylko oddział PKO Banku Polskiego, to budynek, który mocno wrósł w tkankę stolicy. Od ponad 50 lat jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Warszawy. Nowa Rotunda to także przestrzeń do spotkań czy różnego rodzaju wydarzeń, które planujemy tutaj organizować” - mówi Alicja Drozdowska, dyrektor Oddziału PKO Rotunda.

Bank podjął decyzję o rewitalizacji ze względu na zły stan techniczny budynku.

„Rewitalizacja budynku miała charakter kompleksowy. Przy realizacji projektu najważniejsze było dla nas, żeby nowa Rotunda była budynkiem wyjątkowym, a zastosowane rozwiązania odznaczały się najwyższą jakością. Przywróciliśmy transparentność szklanej elewacji, utrzymując jednocześnie komfort termiczny wewnątrz budynku” - wyjaśnia Alicja Drozdowska. Jak dodaje, budynek otrzymał też certyfikaty ekologiczne LEED i BREEAM.

Pierwsze piętro Rotundy to Strefa Spotkań - która wzbogaciła budynek po rewitalizacji - dostępna siedem dni w tygodniu dla każdego mieszkańca i gościa stolicy. „Tutaj można napić się pysznej kawy, zjeść wyjątkowe ciastko w kształcie Rotundy, spotkać się ze znajomymi, a także spokojnie popracować, korzystając z bezpłatnego Wi-Fi, które jest dostępne w całym budynku” - zachęca dyrektor oddziału PKO Rotunda. W tym miejscu - jak podkreśla - bank będzie organizować wydarzenia promujące nowinki technologiczne oraz rozwój startupów. „Dodatkowy atut kawiarni stanowi możliwość podziwiania panoramy centrum stolicy dosłownie kilka metrów nad ziemią” - zwraca uwagę Alicja Drozdowska.

Oddział PKO Rotunda zajmuje poziom -1 oraz 0. Na parterze obsługiwani są klienci indywidualni, tutaj także znajduje się obsługa kredytów hipotecznych. „Na tym poziomie klienci mogą liczyć na profesjonalną obsługę doradców lub skorzystać z urządzeń samoobsługowych. Dzięki nim nasi klienci mogą samodzielnie wpłacić lub wypłacić pieniądze, zrealizować przelew, założyć lokatę, skorzystać z bankowości elektronicznej iPKO” - opowiada dyrektor oddziału. Od strony Alej Jerozolimskich znajdują się dwa bankomaty, które są czynne przez całą dobę.

Jak podkreśla Alicja Drozdowska, w oddziale PKO Rotunda bank promuje rozwiązania proekologiczne. „Stanowiska doradców zostały wyposażone m.in. w ekrany dotykowe wykorzystywane do podpisywania dokumentów dla wybranych usług transakcyjnych takich jak wpłata, wypłata, realizacja przelewu czy edukacji w zakresie korzystania z bankowości elektronicznej. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom ograniczyliśmy do minimum konieczność drukowania papierowych dokumentów. W oddziale nie znajdziemy papierowych ulotek - oferta banku jest prezentowana na interaktywnych ekranach dotykowych” - zaznacza Drozdowska.

Poziom -1 przeznaczony jest do obsługi bankowości osobistej oraz klientów firmowych. Klienci mogą liczyć tu na indywidualną opiekę doradcy w kameralnych pokojach spotkań.

Zrewitalizowany został również teren otaczający PKO Rotundę. Dobudowano zewnętrzne patio w formie amfiteatru i obsadzono je roślinami, które mają własny system nawadniania z wykorzystaniem deszczówki. W PKO Rotundzie jest ponad 17 tysięcy roślin: 11,5 tys. posadzono na zewnątrz, a 5,5 tys. wewnątrz budynku.

Na patio znajduje się tablica upamiętniająca ofiary wybuchu gazu 15 lutego 1979 r., w którym zginęło 49 osób, a 135 zostało rannych. Budynek został wówczas całkowicie zniszczony. W każdą rocznicę tej tragedii pracownicy banku oraz osoby, które ją pamiętają, spotykają się, by upamiętnić to tragiczne wydarzenie.

Budowa nowej Rotundy trwała od stycznia 2017 roku. Została oddana do użytku w grudniu tego roku, na stulecie PKO Banku Polskiego. Prace nad projektem poprzedziły konsultacje społeczne, w których wzięło udział ok. 10 tysięcy osób. Projekt nawiązujący do pierwotnej koncepcji Jerzego Jakubowicza z 1966 r. wyłoniono w międzynarodowym konkursie „Changing the face, Rotunda Warsaw 2013”, a zwycięzcą zostało krakowskie biuro projektowe Gowin&Siuta.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

POBIERZ MATERIAŁ I PUBLIKUJ ZA DARMO